„Lidé v okolí nám moc nevěřili, ale my si troufli na srovnání s těmi nejlepšími chovateli v republice a úspěch jsme měli veliký,“ raduje se Král. Z celostátní výstavy odjížděl hned s několika cenami. „Vystavoval jsem osm angorských králíků a obhájil jsem s nimi splnění kritérií plemenného chovu,“ uvedl Král. Patří tak mezi třicet nejlepších chovatelů v republice z celkových pěti tisíc.
Král dostal i čestnou cenu za dvouletého samce a nakonec skončil jako mistr republiky. Porazil dokonce úřadujícího mistra Evropy Jana Kosnara. „Mám velkou radost. Věřil jsem, že budeme úspěšní,“ říká pětapadesátiletý Král, který angoráky chová už čtyřiadvacet let. „Předtím jsem se věnoval vídeňským králíkům. Chov mě zajímal už v době, kdy jsem začal chodit do školy,“ dodává.
Na výstavu s ním jel i Tomáš Peterka ze Křetína. Ten doma chová čtrnáct kachen tří různých plemen a má za sebou také velmi úspěšnou sezonu. „V září jsem se stal mistrem republiky v chovu mladých kachen do pěti let. Teď o víkendu splnily mé kachny i kritéria plemenného chovu,“ říká Peterka s tím, že se to u těchto zvířat už dvacet let na Blanensku nikomu nepodařilo. Označení plemenného chovu platí dva roky, potom musí chovatel titul obhájit.
I on se zvířatům věnuje odmalička. „Tatínek dělal zootechnika a doma jsme chovali papoušky, drůbež nebo prasata. Člověk musí mít chovatelství v sobě. Už párkrát jsem toho nechal kvůli práci. Ale chybělo mi to, tak jsem se k tomu zase vrátil,“ vypráví dvaatřicetiletý Peterka, který pracuje jako řidič.
Oba muži na výstavě reprezentovali letovické chovatele. Navázali na úspěch chovatelů z Blanenska, kteří na říjnové krajské výstavě v Hodoníně nasbírali nejvíc bodů ze všech krajských týmů.
ŽANETA ONDROUŠKOVÁ