Radek Blažek králíky šlechtí, aby co nejlépe vyhovovali stanoveným kritériím na vzhled. A před pár dny jeho úsilí přineslo ovoce. Na mistrovství Čech a Moravy masných plemen králíků získal se svou kolekcí čtyř sourozenců kalifornských králíků druhé místo.

„Je to životní úspěch,“ je spokojený chovatel. Jeho sedmiměsíční kvarteto kalifornských králíků uspělo ve všech kritériích, která se u králíků na výstavách posuzují – ušáci měli správnou hmotnost, stavbu kostry, srst, barvu, kresbu a díky péči chovatele byli v dobré kondici.

Však jim také v posledních letech věnuje veškerý volný čas. „Základem je sehnat kvalitní chovný materiál. Můžete však mít špičkového samce a špičkovou samici, ale to ještě neznamená, že takoví budou i potomci. Plemenářská práce je velká věda,“ přibližuje. Narozením perspektivních mláďat však práce chovatele rozhodně nekončí.

Králíci jsou totiž dost náchylní na různá onemocnění a co se týče krmení, tak pro výstavní šampiony rozhodně nestačí hodit jim do králíkárny kousek řepy a hromádku sena. „Králíkovi se vyvíjí trávicí soustava až do šedesátého dne věku a v každé fázi života se musí krmit jiným způsobem,“ vysvětluje Radek Blažek. Pokud s králíkem počítá na výstavy, tak mu dopřeje luxus toho, že je v kotci sám. „Když se králík chová na maso, mohou být v kotci třeba čtyři. Ale králíci se mohou pokousat, natrhnout si ucho, mít špinavou srst a to pro účely vystavování není možné,“ doplnil. Rozhodně to ale neznamená, že by měl šampiony doma v obýváku. Kvůli teplotě jim je lépe ve venkovních kotcích.

Z králíků, které Radek Blažek chová, jich je pro účely výstav vhodných asi deset procent. Zbytek končí na talíři. Čtyřlístek oceněných sourozenců už však doma nemá. „Byl o ně velký zájem, tak už jsem je prodal,“ uzavírá.