„Před přechody jsou obrubníky zapuštěny do země a část chodníku jsme vyložili kostkami, které jsou vodícími prvky pro lidi se sníženou schopností vidět,“ popisuje místostarosta Blanska Jindřich Král, jak se město mění. Podle něj by se mělo upravovat asi sto padesát přechodů po celém Blansku. Lidé tedy tyto speciální úpravy neocení brzy jen ve středu města, ale i v sídlištích. „Dále se postaráme o parkoviště, kde nebyla dosud vyznačena místa pro invalidy. To vyřešíme vodorovnými nástřikovými i svislými dopravními značkami,“ líčí dál Král.


Vedení města Blanska využilo vládního programu rozvoje mobility pro všechny. „Mohli jsme tedy dostat peníze na odstranění bariér pro chodce,“ vysvětluje Král.
Za všechny tyto úpravy radní zaplatí přes tři miliony korun. Podle místostarosty město získalo dotaci ze státního fondu dopravní infrastruktury přes dva miliony korun.


Do projektu se zapojili už v minulém roce maminky, které blanenské ulice projíždí s kočárky. „Prošli jsme s nimi i s kočárky město a pak jejich postřehy do zpracování přidali,“ tvrdí starostka Blanska Jaroslava Králová. Průchod městem by měl být co nevidět snadnější.