„Začátkem března jsme se na Blanensku a Vyškovsku zaměřili na dodržování předpisů ze strany chodců. A to zejména na světelně řízených křižovatkách, ale také v blízkosti železnice. Tam je velmi častým problémem to, že chodci nerespektují výstražný systém a vstupují na koleje v době, kdy je to zakázáno," uvedla policejní mluvčí Iva Šebková.

Podle ní není tato akce ze strany policie obvyklá. „Kontrolovat chodce jsme začali proto, že v regionu začíná přibývat dopravních nehod, ve kterých figurují právě chodci," zdůraznila Šebková.

V pátek například policisté zadrželi ženu, která se opilá pohybovala na hlavním tahu Brno – Svitavy prostředkem pravého jízdního pruhu. „Policisté na místě zjistili, že třicetiletá žena má v dechu přes dvě promile alkoholu. Vzhledem k tomu, že ohrožovala svůj život, policisté ženu převezli do protialkoholní záchytné stanice," dodala Šebková.

K problematickým místům, na která se policisté při akci zaměřili, patří například železniční přejezd v Blansku, ve Spešově a v Rájci-Jestřebí. Ale také světelná křižovatka v Boskovicích u Slávie. „Ve středu policisté zaznamenali celkem dvaačtyřicet přestupků. Na železničních přejezdech, v době kdy svítila výstražná světla, přecházelo šest lidí. V jednom případě takto na přejezd vjelo dokonce osobní auto," upřesnila Šebková.

Dalších jedenáct chodců pak zase přecházelo na červenou křižovatku. Policisté tak chodcům a některým řidičům uložili pokuty za více než patnáct tisíc korun.