Podle hospodářských statistik Krajské správy Českého statistického úřadu v Brně vedlo v roce 2007 Blanensko na celé jižní Moravě v počtu skotu, koz a kozlů. Jen krav žilo v regionu téměř šest a půl tisíce. Od té doby úředníci žádnou podobnou statistiku nezpracovali, ale podle hlasů chovatelů je jisté, že dnes je jejich počet výrazně nižší. Chov užitkových zvířat se totiž lidem stále méně vyplácí. A příčiny nejsou pouze ve zvyšujících se nákladech.

Že stále méně lidí má chuť chovat domácí zvířata, potvrzuje například Karel Král. „Hlavní důvod je jednoznačný. Obchody nabízí maso za daleko dostupnější ceny," podotkl chovatel králíků a člen boskovického svazu chovatelů.

Chovatelé však řeší i další překážky. „Dá se říct, že prakticky zanikl výkup klasické vlny. Navíc musím kupovat stále nové druhy vakcín, bez kterých se králíci dřív v klidu obešli. Ale problémy se samozřejmě netýkají jen králíků. Co vím, tak i počet krav je oproti dřívějším letům zhruba třetinový," podotkl Král.

Ten chová plemeno angorských králíků. „Před pětadvaceti lety jich bylo v České republice kolem tří tisíc. Dnes jich registrujeme pouhých sto padesát. Já sám jich mám doma třicet, ale jejich chov beru jako koníčka. Pokoušet se na nich nějakým způsobem vydělat by byla utopie," konstatoval Král.

Jaroslav Čechman ze Základní organizace Českého svazu chovatelů Lysice si myslí, že konkrétně s králíky se situace v posledních letech ustálila. „Samozřejmě to bývalo daleko lepší. Dnes to i lidé na vesnicích dělají tak, že si na jaře nakoupí mláďata, která vykrmí a před zimou sní. O chovatelství se tak v takových případech dá hovořit jen stěží," přiblížil obecný přístup.

Svaz chovatelů mají i v Olešnici. „Dnes se zaměřují hlavně na exotická zvířata. Svazy byly spojené s dobytkem spíše za minulého režimu, kdy se stát snažil o to, aby se díky nim lidé sami uživili. Dnešní dobu s tou před třiceti lety v tomto směru srovnávat nemůžeme," vysvětlil olešnický starosta Zdeněk Peša.

Jedním z mála lidí na Blanensku, kteří chovají ještě větší množství hospodářských zvířat, je Stanislav Dvořáček z letovické části Kochov. „S manželkou se staráme o sedm krav. Zatím to finančně zvládáme, především proto, že si krmivo sami pěstujeme. Ale třeba zvýšení DPH se rozhodně dotkne i nás," posteskl si.

Drobných chovatelů jednoznačně ubývá. „Doby, kdy na vesnici měli v každém druhém domě býka, krávu nebo alespoň prase, jsou pryč. Znám obce, kde už takový hospodář nežije ani jeden," řekl šéf představenstva blanenské okresní agrární komory Kamil Vystavěl.

Důvod však podle něj není pouze v nedostatku peněz. „Starší lidé, kteří to brali jako samozřejmost, postupně dožívají. A mladí se buď odstěhují do města, nebo do něj odjíždějí za prací a domů se vrací pozdě večer. Na starost o dobytek nemají čas a maso i vajíčka si koupí ve slevě v supermarketech," naznačil Vystavěl.

Stavy dobytka klesají i ve velkochovech. „U drobných chovatelů statistiky nevedeme. Ale je všeobecně známo, že i tendence velkých podniků je počet zvířat postupně snižovat," připomněla ředitelka blanenské okresní agrární komory Marcela Pokorná.