Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Chcete v Sudicích do Sokola? Až po pohovoru

Sudice - Do TJ Sokol v Sudicích se hlásí 70 lidí. Chtějí nad jednotou získat kontrolu. Tvrdí totiž, že vedení Sokola brání užívání sokolovny, která patří obci. Sokoli s uchazeči dělali pohovory.

28.3.2011 2
SDÍLEJ:

Ilustrační foto.Foto: DENÍK/Alena Kaňková

Jak jste se dostal k přihlášce do Sokola? Proč se hlásí sedmdesát lidí, nechtějí nás svrhnout? Na tyto otázky odpovídal při pohovoru, který předcházel jeho přijetí do TJ Sokol v Sudicích, jeden z uchazečů. Podobným přijímacím řízením museli v sobotu na valné hromadě TJ Sokol projít všichni, kdo měli o vstup do této organizace zájem.

Hromadnou přihlášku do sudické jednoty Sokola si podalo sedmdesát lidí. Ti netají, že chtějí svrhnout současné vedení. Důvodem má být to, že nynější zástupci Sokola lidem brání ve využívání opravené sokolovny, která patří obci.

V sobotu se sudická sokolovna zaplnila několika desítkami lidí, kteří chtějí do spolku vstoupit. „Lidé se zkrátka chtějí dostat do spravené sokolovny. Sokoli mají nárok využívat tělocvičnu dvacet hodin týdně, mají ji ale zamluvenou pro sebe v každý všední den od půl páté večer do půl sedmé a o sobotním dopoledni. Běžně se tam člověk vůbec nedostane. Přitom sokolovna byla převedena na obec a kompletně opravena za jedenáct milionů korun. Měla by sloužit lidem,“ vadí starostce Sudic Olze Dočkalové. Ta upozornila na to, že ve valné hromadě Sokola sedí třináct lidí, z toho sedm z jedné rodiny.

To, že sokolovna neslouží většině Sudických, si myslí i zastupitel Martin Lepka. „Sokoli přitom nemají příliš aktivit. Jednou týdně pořádají cvičení asi pro dvacet lidí, občas zápasy malé kopané,“ míní.

V tahanicích se odráží i to, že stávající vedení Sokola dříve řídilo i obec. Starosta sudického sokola Vítězslav Bárta byl jediným úředníkem na radnici a jeho bratr místostarostou. „Tušili, že pro ně volby nedopadnou dobře, týden před hlasováním si tak na zastupitelstvu schválili smlouvu s obcí o užívání sokolovny. Ta je pro obec nevýhodná kvůli hodinám vyhrazeným sokolům i tomu, že veškeré náklady na provoz má platit obec,“ nelíbí se Lepkovi.

Členka valné hromady Soňa Dufková má jasno, proč se hlásí do Sokola tolik lidí. „Chtějí Sokol převzít. Dosud o členství zájem neměli. Nezapojili se do úklidu sokolovny, ten musely dělat staré babičky a naše děti. Není pravda, že bráníme lidem, aby se dovnitř budovy dostali. Stačí se s námi domluvit,“ sdělila Dufková. Ta také tvrdí, že sudický sokol nezahálí a pořádá nejrůznější akce. „Tito lidé je však bojkotovali,“ dodala.

Nespokojení lidé podali hromadnou přihlášku do Sokola loni v listopadu. Teprve v sobotu se někteří dozvěděli výsledek. Podle Jaroslava Vojtka, který k pohovoru dorazil, to není správné. „Po doručení přihlášky jste nám měli dát vědět, jestli jsme přijati. Dosud jste nás ale neobeslali, to je porušení stanov,“ namítl. Vedení Sokola totiž mělo infomovat o přijetí či nepřijetí do šedesáti dnů od obdržení přihlášky.

Starosta sudického Sokola Vítězslav Bárta se před lidmi hájil. „Protože jste poslali hromadnou přihlášku prostřednictvím paní Dočkalové, jednal jsem s ní. Pak jsem vás informoval o tom, že s vámi chystáme pohovory. O vašem přijetí rozhodne valná hromada,“ řekl v přeplněné místnosti Bárta. Někteří pohovory bojkotovali, jiní chtěli vědět, na co se jich valná hromada bude ptát. Každopádně se jim způsob přijímání zdá neobvyklý. „Byla jsem v Sokolu od dětství. Když tam lidé chtěli vstoupit, nikdo se neptal, proč to chtějí udělat a žádné pohovory nebyly. Já chci do Sokola, abych mohla pomáhat,“ řekla Božena Německá.

Výhrady mělo více lidí. „Promiňte, ale jako bych se vrátil o sedmadvacet let zpátky, kdy mě kádrovali,“ sdělil jeden z mužů. To vše hlava sudického Sokola Bárta odmítá. „Chtěli jsme vám dát možnost, abyste se vyjádřili. Pak bude na každém z nás, jestli vás přijmeme. Taková jsme určili pravidla,“ oznámil.

O neshodách v Sudicích ví i šéf župy Krále Jiřího, pod kterou sudická jednota Sokola patří. „Není běžné, že by se v tak malé obci, jako jsou Sudice, do Sokola najednou hlásilo sedmdesát lidí. Stejně tak je neobvyklé přijímat nové členy u pohovoru. O tom se ve stanovách nepíše. Stojí tam pouze to, že lidé musí podat přihlášku, zaplatit členský příspěvek a pak plnit své členské povinnosti,“ informoval starosta župy Antonín Rus.

Podle pondělních zpráv členové valné hromady sudického Sokola přijali ze sedmdesáti uchazečů zhruba čtyřicet lidí. „Protože ale přijali asi dalších třicet lidí, kteří jsou jejich příznivci, zase budou mít nadpoloviční většinu. Chystáme se tedy podat další přihlášky. Obrátíme se také na celostátní obec sokolskou,“ uvedla starostka Sudic Dočkalová.

Autor: Karolína Opatřilová

28.3.2011 VSTUP DO DISKUSE 2
SDÍLEJ:
Lidé podle politologů často kroužkují politiky s akademickými tituly, a to nejčastěji s těmi doktorskými. Příkladem byl Rom Kostřica, který na jihomoravské kandidátce TOP 09 v roce 2010 získal 7579 hlasů a poskočil z pátého na druhé místo.

Skokanům na kandidátkách pomáhají tituly a profese lékaře. Vzbuzují důvěru

Žáci první třídy ze ZŠ Lipovec s paní učitelkou Hanou Pliskovou.

NAŠI PRVŇÁČCI: představujeme školáky ze základní školy v Lipovci

Dvanáct volebních lídrů ve dvanácti rozhovorech: čtěte Deník Rovnost

Jižní Morava - Existuje celkem dvanáct politických uskupení, které mají reálnou šanci dosáhnout na tříprocentní volební výsledek. Tedy kdyby letošní parlamentní volby byly jen na jihu Moravy. Alespoň to tvrdí poslední předvolební průzkum preferencí, které exkluzivně pro Deník připravila firma SANEP.

Škatulata kandidátů. Přeběhlíci mění tradiční strany za nové

Jižní Morava /ANKETA/ – Jihomoravanům, kteří si oblíbili konkrétního kandidáta v posledních předčasných parlamentních volbách, se může stát, že jej na letošních volebních lístcích budou déle hledat. Více než dvě desítky kandidátů totiž vyměnily politický kabát. Z tradičních stran utíkají do mladých.

VOLEBNÍ ONLINE: Ptejte se lídra KDU-ČSL a poslance Jiřího Miholy

Jižní Morava – Jiří Mihola je lídr jihomoravské kandidátky KDU-ČSL pro volby do poslanecké sněmovny. Ve čtvrtek od 11 do 12 hodin odpoví na dotazy čtenářů na www.rovnost.cz.

VOLEBNÍ ONLINE: Do koalice s Babišem nikdy nepůjdeme, uvedla Krutáková

Jižní Morava /VOLEBNÍ ONLINE ROZHOVOR/ - Jana Krutáková je lídryní jihomoravské kandidátky hnutí Starostů a nezávislých pro volby do poslanecké sněmovny. Ve středu od 13 do 14 hodin odpovídala na dotazy čtenářů na www.brnenskydenik.cz.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení