Podle něj centrum naváže na populární boskovický Festival pro židovskou čtvrť. "Festival je unikát, který u nás nemá konkurenci. Koná se ale jen jednou ročně a pak je ve městě docela ticho. A tak jsme se rozhodli jej vyplnit,“ povídá Brzobohatý v rozhovoru pro Týden u nás.

Kde se myšlenka založit v Boskovicích komunitní centrum zrodila?

První impuls vzešel od provozovatelky Kafé za rohem Barbory Hanzalové. Kavárna, kterou vedla šest let, už tak trochu komunitní centrum někdy připomínala, ale prostory nebyly dostačující. Pak se k Báře postupně přidalo dalších devět lidí včetně mě a společně jsme začali tu myšlenku rozvíjet a přetvářet ve skutečnost.

OLDŘICH BRZOBOHATÝ
O něm: Má 38 let, vystudoval obor sociální politika a sociální práce na Fakultě sociálních studií Masarykovy univerzity, je spoluzakladatelem nového komunitního centra Prostor.
Co ho baví: Hudba. V Prostoru působí i jako DJ.

Boskovice už tak představují významný kulturní středobodv okrese. Chybělo vám ve městě něco zásadního, že jste se rozhodli vytvořit další projekt?

Chybělo nám místo, kde by se daly pořádat alternativní akce, neformálně se potkávat. Chtěli jsme se vyhranit vůči střednímu proudu a dát prostor aktivním lidem a spolkům nebo třeba umělcům, kteří nejsou většinové společnosti příliš známí, protože stojí na začátku své kariéry.

Co je tedy hlavním poselstvím Prostoru?

Naším cílem je vybudovat místo, kde se budou srocovat lidé se zájmem o své okolí, kulturu, společnost, ekologii a podobně. Místo, kde se bude pořádat spousta akcí, kultivovat se lidé, potkávat se a komunikovat spolu.

Ilustrační foto
Osobní auto se srazilo s nákladním. Pro ženu s otřesem mozku letěl vrtulník

Co si mám vůbec pod komunitním centrem představit? Jak takové místo vypadá?

Sídlíme v historické budově na Panském dvoře v centru Boskovic. Prostor se skládá z kavárny a sálu, kde se konají akce. Ten má kapacitu asi sedmdesát míst na sezení, které se dají případně uklidit, čímž vznikne více prostoru třeba na pořádání koncertů. Díky naší technice jsme schopni uspořádat jakýkoliv typ setkání, ať už přednášky, besedy, promítání, divadla, koncerty a podobně. Součástí Prostoru je i velký dvůr, kde pořádáme akce přes léto, třeba pro děti.

Inspirovali jste se někde, nebo nebo šlo čistě o váš nápad?

Inspirovala nás různá komunitní centra všude po Česku, jako například Kultivar Liberec, Cooltour Ostrava, Kafara v Brně nebo M-klub ve Valašském Meziříčí. Ideově i personálně navazujeme na boskovický Festival pro židovskou čtvrť, jehož jsme se stali součástí.

Na co se můžou návštěvníci Prostoru v brzké době těšit?

Začátkem srpna se v Prostoru bude konat tradiční boskovický Festiválek bez bojů a válek. V druhé půlce srpna pořádáme koncertní den s folk/bluesovými kapelami. Pak bude velký blešák. Na podzim chceme pozvat známější kapely. V plánu je i divadelní festival, výstavy, přednášky na téma ekologie a besedy s inspirativními lidmi a politiky. Veškeré informace o událostech naleznou zájemci na našich facebookových stránkách, kde je budeme postupně zveřejňovat.

Ilustrační foto.
Práce pro obec? Studenti se na Blanensku osvědčili

Kolik lidí se nyní Prostoru věnuje?

Okruh hlavních organizátorů tvoří deset lidí. V tuto chvíli fungujeme přes měsíc, ale už máme zapsaných dalších dvacet členů, kteří nám postupně pomáhají s pořádáním akcí. Prostor dále upravují, aby se v něm akce mohly konat. Všechno děláme dobrovolně, projekt prozatím platíme z vlastních zdrojů a členských příspěvků. V budoucnosti budeme žádat o dotace a také podporu města.

Jak vlastně funguje členství v Prostoru?

Členem se může stát prakticky každý, kdo chce, jeho povinností je přispět dvě stě korun měsíčně na chod Prostoru. Za to si pak může uspořádat vlastní akci s naší pomocí, podporou technickou, propagační a lidskou, aniž by platil nájem. Pomůžeme samozřejmě i lidem, kteří s pořádáním akce nemají doposud žádné zkušenosti. Členové mají také nárok na padesátiprocentní slevy na vstupném na našich akcích v Prostoru.

KAROLÍNA TOMEČKOVÁ