Fitness, masáže, sauna, vířivá vana, ordinace sportovního lékaře, restaurace a komfortní bydlení. Takové služby nabídne do dvou až tří let Hotel Velen na ulici Dukelská v Boskovicích. Potvrdil to předseda představenstva společnosti Severka-B Jan Paroulek, která hotel vlastní.

Z toho, že se budova od základů změní, má radost například Eva Vondálková, která bydlí poblíž. „Překvapilo mě to. Jsem za to moc ráda, protože na objekt se dívám denně a trápilo mě, že je ošklivý a nevyužitý. Spíše jsem si myslela, že jej časem zbourají," popsala Vondálková.

Společnost má v plánu hotel ze sedmdesátých let minulého století kompletně přestavět. Neodpovídá již potřebám moderní doby. „Ze stávající stavby zachováme pouze nosné prvky. Hotel musí splňovat současné požadavky z hlediska uspořádání prostoru a vybavení. Předpokládám, že přestavbu zahájíme někdy ve třetím čtvrtletí letošního roku," poodhalil Paroulek.

První turisté pak podle něj budou moci hotel navštívit do dvou až tří let. Projektanti navrhli několik variant, jak by mohl vypadat. Nyní dokončují projektovou dokumentaci. O tom, kolik peněz bude oprava stát, je podle Paroulka zatím předčasné mluvit.

Hotel je uzavřený od roku 2012. „Zásadnější přestavbou prošel někdy kolem roku 1990 po privatizaci. Když jsme jej koupili, zavedli jsme tam plyn a odstranili stavbu lihovaru," upřesnil Paroulek.

Se svými plány obeznámil i vedení města. „Nabídl jsem mu bližší spolupráci. Poblíž se nachází sportovní areál Červená zahrada, proto je možné vytvořit zajímavý komplex pro sportovní vyžití a relaxaci," nastínil Paroulek.

Myšlenka oslovila starostku Boskovic Hanu Nedomovou. „Hezké ubytování a další služby v této lokalitě samozřejmě vítáme. Obyvatelé i turisté jej určitě využijí, protože kromě sportovního areálu se poblíž nachází zimní stadion, fotbalové hřiště nebo koupaliště," popsala Nedomová.

Oloupaná omítka, propadající se střecha, rozbitá okna. Tak v současnosti vypadá bývalý pivovar stojící nedaleko Pilského údolí v Boskovicích, který by si podle některých obyvatel také zasloužil přestavbu. Budovu ze sedmnáctého století před časem koupila společnost ADONIS JLPM.

Její předseda představenstva Jozef Hlaváček ale o konkrétních plánech zatím nechce mluvit. „Na opravu děláme různé projekty, chtějí do nich vstoupit i jiné společnosti. Proto zatím nebudeme říkat nic bližšího," vysvětlil Hlaváček.

Chátrající budovy se nacházejí i v boskovické městské památkové zóně. Její Achillovou patou dlouho byly jízdárna a Panský dvůr. Před časem ale obě památky koupil jednatel společnost Pražská 5 Luděk Řehoř, který jim chce vrátit historickou hodnotu. „Na celý areál Panského dvora již vyřizujeme projektovou dokumentaci pro stavební povolení. Dělali jsme i částečnou opravu omítek. Celý objekt chceme zrekonstruovat, pokud vše půjde podle plánu, začneme na jaře roku 2016 a může nám to zabrat i tři až čtyři roky," popsal Řehoř.

V jízdárně nechal opravit střešní krytinu nebo omítky. „Vejde se do ní jednou tolik lidí než do nedalekého Zámeckého skleníku, kde se odehrávají kulturní akce. Ideální by podle mě bylo využít ji jako multifunkční halu," sdělil Řehoř.

Prokouknout má například i objekt bývalé střední školy naproti Domu s pečovatelskou službou v Havlíčkově ulici. „Koupil ho můj syn. Ještě neví, jak ho využije. Ale zřejmě budovu opraví a pronajme," uvedl boskovický obchodník se starožitnostmi Bohumil Vavříček.

V Boskovicích vznikne také jedna zcela nová budova. Podle radního města Vladimíra Farského má soukromý investor v úmyslu postavit na rohu ulice Komenského a Dr. Svěráka polyfunkční dům. Budou v něm obchody, kanceláře a byty. „Jsem za to rád, protože obyvatelé budou mít větší nabídku služeb," okomentoval Farský.

To vítá i Marie Bittnerová, která v lokalitě bydlí. „Bude dobře, když tam budou obchody třeba s kvalitním oblečením, které ve městě chybí. Všude jsou jen Vietnamci," uvedla žena.