Sezona pro chataře skončila. Teď vše uklidit, připravit na zimu a také na zloděje. Právě ti totiž využívají chladného období k návštěvám opuštěných chalup. Tam kradou a ničí. Na dnešek tak proto pro majitele chalup i domů chystají policisté v obci Suchý akci, při které chatařům poradí, jak na zloděje vyzrát.

„Vykradli mě zatím dvakrát. Berou hlavně věci, které můžou prodat v bazarech, někdy se přijdou třeba jen najíst. I v tom případě mi způsobí škodu, protože se do chaty musí nějak dostat,“ popsal své trable se zloději majitel chaty u Suchého Zdeněk Braunšlégr.

Že jsou zloději v zimě aktivnější, potvrdila také mluvčí blanenské policie Iva Šebková. „Z dlouhodobějšího hlediska jsme nárůst počtu krádeží nezaznamenali, je ale zřejmé, že na podzim a v zimě počet vloupání narůstá,“ řekla Šebková.

Důvod je podle ní jasný. Chataři s příchodem zimy chaty opouštějí a nechají je často až do jara bez dozoru. Zloději pak mají volné ruce.

„Tady na Suchém chodí krást samí pobudové s krumpáči. Když se nedostanou dveřmi, rozbijí okna nebo prostě vypáčí zámek. Už jsem takhle jednou dveře měnil a stálo mě to dost peněz,“ postěžoval si Braunšlégr.

Najít účinnou obranu proti vloupání není jednoduché. „Každý chatař může zvážit, zda si nechá do chaty naistalovat elektronický systém nějaké bezpečnostní agentury. My jim to doporučujeme. Pokud nechtějí investovat větší peníze do elektroniky, pak je třeba si uvědomit, že zloději se do chaty většinou snaží vloupat cestou nejmenšího odporu. To znamená, že je nutné důkladně zajistit okna, dveře a další vstupní otvory, přidělat mříže či okenice,“ poradila chatařům Šebková.

Jedinou jistotou však zůstává bdělý dohled. S tím mohou často pomoct i sousedé. „Naše chatová oblast má výhodu v tom, že je minimálně z padesáti procent využívaná celoročně. Poměrně dost chatařů zde tráví většinu času, takže je v oblasti během roku velký pohyb. Navíc chataři spolupracují, takže když někdo přijede na víkend, zkontroluje domky také sousedům,“ popsal jednu z účinných metod proti zlodějům starosta Suchého Pavel Žilka.

Právě aktivita majitelů může rozhodnout o tom, zda budou zloději úspěšní či nikoliv. „Do chatových oblastí pravidelně zajíždějí naše hlídky, které domky kontrolují, mluví s chataři a upozorňují je na různá bezpečnostní rizika. Není ale v našich silách kontrolovat tyto oblasti v zimě každý den. Je to tedy také na chatařích, aby se domluvili mezi sebou a pomáhali si,“ dodala Šebková.

Pro majitele rekreačních domů, kteří se chtějí dozvědět více informací o tom, jak lépe chránit svoji chatu, připravila policie na dnešek besedu o možnostech zabezpečení rekreačních objektů. Kromě odborníků od policie přijdou majitele chatek do Hospůdky U Vrabců poučit také blanenští hasiči či pracovníci České pojišťovny. Beseda začne ve tři hodiny odpoledne.