Na tu nedají zdejší chataři dopustit. Už patnáct let sem do kopcovité krajiny vyráží třeba Oldřiška Malošková. „Je tady pohoda. Jsme spokojení a je nám dobře. Starám se tu o květiny a také houby tady rostou. Když chci, zajdu si ke studánce pro vodu nebo si vyrazím na procházku s trekovými holemi. Navíc máme skvělé sousedy. A kdybyste ještě viděl, jak na nebi v noci krásně svítí hvězdy… Jsem ráda, že sem můžu vypadnout z činžáku,“ svěřila se žena z nedalekého Veselí nad Moravou. Dokonce má pojmenované i srnky, které vídává z okna. Jsou to Vlasta a Vlastik.

Zároveň ale podotkla, že chataření musí člověka bavit. „Řada lidí si představuje, že bude mít jen chatičku. Přijedou, bude pohodička, sluníčko, zajdou si na pivečko. Jenže tak to není. Člověk se taky musí starat o pozemek, každá nemovitost potřebuje opravy, natírání. A nedejbože, když se něco pokazí. Kdo jezdí i na zimu, musí si ještě zajistit i dřevo,“ upozornila.

Pokračující výstavba ve Veselí nad Moravou v lokalitě Hutník, stav 9. března 2023.
Bydlení ve Veselí nad Moravou: o dva pozemky na Hutníku se utkalo jedenáct kupců

Pravidelná práce podle chatařů ke zdejšímu pobytu patří. Navíc je odměňuje zdejší atmosféra. „Především jara a podzimy jsou tady kouzelné,“ řekl při trochu zasněném pohledu na les a střechy sousedních chat zase Tomáš Sklenák z Hodonína.

Jako velkou výhodu vidí i dobrou dostupnost Radějova, a to jak autem, autobusem či na kole. „Dřív jsem sem jezdil s rodiči na víkendy. Jelikož jinak bydlím v bytě, na chatu vyrážím po celý rok. Navíc je tady lepší vzduch. I v létě je tady od dva stupně chladněji než v Hodoníně, kde se rozpaluje beton. Třeba rodiče sem dojíždějí přes léto každý den,“ vyprávěl mladý muž s tím, že jejich chatu postavil ještě pradědeček.

Od té doby se tady ale chatařům výrazně zvýšil komfort. Už nutně nemusejí ani ke studánce pro vodu. Kromě ní mohou využívat i elektřiny.

Rozšířený přístav ve Veselí nad Moravou.
Největší přístav: Baťův kanál ve Veselí nad Moravou ozdobí republikové unikáty

Jak se ale chataři shodují, v posledních letech, zejména v souvislosti s koronavirovými omezeními, zájem o chaty stoupl. To se projevilo i tím, že některé delší dobu neobývané znovu po opravách ožily. Jenže tehdejší hlad se v regionu už nasytil.

Podle hodonínského makléře Michala Poláčka se poptávka po rekreačních objektech výrazně snížila. „Obecně platí, že pokud je v dobré stavu, po rekonstrukci a ideálně také napojený na vodu, zájem je. Pokud to ale nesplňuje, je to spíše ležák,“ tvrdí makléř.

Garáže a potom chaty

Také zmínil změnu oproti covidové době. „Tehdy chtěli lidé do něčeho investovat, a domy jsou oproti chatám a chalupám několikanásobně dražší. Takže pokud disponovali menším obnosem mezi milionem a dvěma, tak na první stupínku byly garáže a na druhém chaty a chalupy. Zadruhé kvůli tomu, že se nemohlo cestovat do zahraničí, se lidé spíše zaměřili na domácí cestovní ruch. Dával tak smysl návrat k chataření a chalupaření,“ připomněl Poláček.

Následně bylo vidět ale vystřízlivění. „Část klientů zjistila, že je tady potřeba údržby a obhospodařování, a tedy že chaty pro ně nejsou ideální,“ podotkl makléř. Nabídka se tak zvýšila a ceny naopak snížily.

Torzo nedostavěného hotelu 271 lůžek, který měl být největším v Hodoníně.
VIDEO: Zbouraný hotel má nabídnout v Hodoníně přes šedesát parkovacích míst

I když také v Radějově několik nyní už bývalých majitelů své chaty prodali, přesto se brzy obsadily novými vlastníky. „U nás platí, že pokud se nějaká zajímavá volná objeví, zájem o chaty stále je. U nás je klid, je tam krásně a klima je příhodné, zdravé,“ sdělil bývalý radějovský starosta Martin Hájek.

Jak už dříve uvedl, z pohledu obce často pro zvýšení komfortu pro rekreační chatové oblasti například v podobě lepších cest chybějí peníze. Prostřednictvím rozpočtového určení daní jdou totiž peníze obci na obyvatele s trvalým bydlištěm či na žáky v místní škole, ale počty chatařů se nezohledňují.

Policisté u Sudoměřic zadrželi převaděče s pěti nelegálními migranty.
VIDEO: Úspěšný zátah u Sudoměřic. Převaděč migrantů měl slíbených 400 euro

„Celkově se řeší změna rozpočtového určení daní. Pracuje se na tom, jak by se mohlo upravit a přemýšlí se, jak jej udělat spravedlivější. Je to ale ještě na dlouho,“ dodal Hájek.