Obec se drží na jednom z předních míst ve statistice počtu rybníků na počet obyvatel. V okolí jich je hned šest. Všechny spojuje Brodecký potok, který protéká obcí, a v případě silných dešťů může ohrozit domy. „Před pěti lety se tu setkaly dvě bouřky, hodně napršelo a voda spolu s bahnem stekla ze svahu nad obcí až sem. Zaplavila čtyři sklepy a museli jsme opravit i silnici," popsal starosta Cetkovic Petr Horák.

Vedení obce proto tehdy nechalo vybudovat suchý poldr, aby stékající vodu zadržel, prohloubit příkopy a vodu částečně odvést mimo obec.

V příštích dvou letech mají ochranu Cetkovic před povodněmi posílit další opatření. „Pořídíme srážkoměr a hladinoměr u rybníka Vrbovce," uvedl starosta.

Následovat bude modernizace místního rozhlasu. „Vysíláme bezdrátově. Funguje to tak, že lidé mají doma malé přijímače podobné rádiu, ze kterých hlášení poslouchají," popsal Horák s tím, že takové vysílání je závislé na elektřině a v případě nějaké havárie není možné tímto způsobem místní lidi upozornit. Součástí projektu tedy budou i nové venkovní hlásiče, které budou fungovat i při výpadku elektrického proudu.

Cetkovice také dostanou nový digitalizovaný povodňový plán včetně map se zátopovým územím. „Ten musí mít každá obec. Bude z něj jasné, kterým oblastem hrozí nebezpečí a kdo a jak případně zasáhne," přiblížil starosta. Projekt má stát zhruba milion a osm set tisíc korun.

VERONIKA MACHOVÁ