Šok. Pět hodin před odjezdem se skupina turistů dovídá, že nikam nejede. Zájezd do chorvatské Podaci, za který zaplatili předem bezmála dvě stě padesát tisíc korun, se ruší. Kvůli technickým problémům v místě ubytování. Majitelka boskovické cestovky Majestic Travel, Zuzana Pálová se nedávno písemně zavázala, že peníze vrátí zpět. Nestalo se tak. „Na CK Majestic Travel jsme proto podali u Krajského soudu v Brně návrh na zahájení insolvenčního řízení. Soud návrh bohužel v pátek zamítl," řekl Luboš Straka, šéf příspěvkové organizace Active-středisko volného času ze Žďáru nad Sázavou.

Návrh na insolvenční řízení smetl brněnský soudce Jan Kozák ze stolu kvůli tomu, že postrádal řadu zákonem stanovených náležitostí. „Insolvenční návrh obsahoval pouze tvrzení, a to ještě kusá, o údajné pohledávce navrhovatele za dlužníkem. Zcela však chyběly údaje o dalších skutečnostech rozhodujících pro posouzení případného úpadku dlužníka," uvedl Kozák.

Podle Straky Pálová zrušila zájezd kvůli tomu, že v prostorách, kde měli turisté bydlet, praskla voda. „Byla to lež. Ověřili jsme si to. Nezaplatila tamním podnikatelům za ubytování. Podáme další návrh. Budeme se soudit, i když šance, že peníze dostaneme zpět, je zřejmě mizivá. Majitelka cestovky se mnou vůbec nekomunikuje," dodal Straka. Majestic Travel zatím úpadek oficiálně nevyhlásila. Vyjádření Zuzany Pálové se redakci Blanenského deníku Rovnost už několik dní nedaří získat.

Příspěvková organizace ze Žďáru nad Sázavou není zdaleka jediná, která naletěla boskovické cestovce. Na dovolenou včera neodjeli ani její další klienti. Děti z Petrovic na Blanensku měly společně s rodiči vyrazit na týdenní pobyt do Černé Hory. „Už začátkem týdne jsme tušili, že se nikam nepojede. Ve čtvrtek večer paní Pálová zaplacený zájezd zrušila s tím, že pro turisty autobus nepřijede. Okomentovala to stručně. Technické problémy. Záležitost jsem nahlásil policii a také pojišťovně, u které je obec pojištěná," řekl starosta Petrovic Vladimír Paulík. Obec totiž na zájezd místním částečně přispěla.

S dovolenou u moře, za kterou cestovce zaplatila zhruba své tři měsíční platy, se už v podstatě rozloučila také Veronika Krivušová. „Snad uvidíme alespoň peníze. Pětiletá dcerka se na moře strašně těšila, teď doma brečí. Měla to být její první dovolená u moře," napsala na internetové stránky cestovky žena.

Na svých stránkách boskovická cestovní kancelář Majestic Travel stále nabízí zájezdy. A klienty ujišťuje, že co nejdřív problémy vysvětlí. Vše ovšem nasvědčuje tomu, že majitelka cestovky podnikala neoprávněně. Bez zaplaceného pojištění proti úpadku, které jí nařizuje zákon. Nyní čelí žalobě pojišťovny Generali. Žalobu na Pálovou zvažuje i ministerstvo pro místní rozvoj. Boskovický živnostenský úřad s ní ve čtvrtek zahájil správní řízení, na jehož konci s největší pravděpodobností přijde Pálová o živnostenské oprávnění na provoz cestovní kanceláře. Navíc dluží různým lidem velké částky za dopravu a ubytování.