VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Polární záře je nebeské divadlo. Vždy mě ohromí, říká cestovatel Hubert

Blansko /ROZHOVOR/ – Rozložit stativ, najít úhel, cvak a zase hurá na cestu. Skandinávie, Alpy, Balkán. Mladý fotograf Michal Hubert alias Mike Drago z Blanska se při výběru cílových destinací ničím neomezuje. Problémem nejsou peníze, doprava ani bydlení, vše má své řešení. Plánování cest tak podřizuje hlavně svým cestovatelským touhám. „Jsou to čistě osobní preference. Snažím se vždy cestovat tam, kam se chci podívat, a poznat jinou zem a kulturu,“ říká nadšený dobrodruh.

5.11.2017
SDÍLEJ:

Michal Hubert z Blanska procestoval už kus světa. S sebou si bere zrcadlovku.Foto: archiv Michala Huberta

Kdy vás poprvé napadlo, že byste se chtěl stát fotografem?

Ani nevím, kde se to vzalo, ale jakýkoliv fotoaparát v ruce mě bavil už od dětství.

A kdy jste se focení začal věnovat intenzivněji?

Začalo to pro mě asi před sedmi lety. Koupil jsem si zrcadlovku, na které jsem konečně mohl nastavit vše přesně tak, jak jsem chtěl. Tím se mi otevřely naprosto nové možnosti. Nejvíce se člověk naučí praxí a experimentováním s různými funkcemi. Nikdy jsem neabsolvoval žádný kurz, o úplných základech jsem si ale něco přečetl v knihách o fotografování.

Studoval jste nějaký obor příbuzný grafice?

Můj obor byl průřezem ekonomiky, informatiky, managementu a marketingu. Měli jsme pouze výběrový předmět zabývající se počítačovou grafikou. Třeba k marketingu má ale grafika blízko a je to i odvětví, ve kterém bych si dokázal představit svoji budoucnost.

Je podle vás v dnešní době náročné živit se fotografováním?

Já se focením zatím neživím a nevím, jestli někdy budu. Je to prozatím moje největší hobby, které mi i něco málo vynáší. Nechtěl bych, aby se mi ze záliby stala povinnost. Focení svateb a podobných akcí asi není špatný byznys, ale pro mě by to nebylo. Mám rád volnost a přírodu, což také zachycuji na fotkách. Je ale těžší si tím přivydělat.

Když už nějaké peníze za focení máte, z čeho pak převážně jsou?

Něco málo se mi daří prodávat prostřednictvím fotobank. Velká nevýhoda ale spočívá v tom, že neznám svého klienta a fotobanka si bere provize. Kdyby se mi podařilo vybudovat atraktivní a velké portfolio, mohl by z toho být pěkný pasivní příjem. Je to ale běh na dlouhou trať.

Takže třeba portrétové fotografie nebo zvířata nefotíte?

Abych se přiznal, tak mě obecně moc nebaví focení lidí. Občas na cestách vyfotím nějaký portrét, ale většinou se zabývám právě zmiňovanou přírodou a krajinou. Co se týče zvířat, tak pokud nějaká potkám, určitě je vyfotím, ale nezaměřuji se na ně.

S jakými náklady na výbavu musí počítat začínající profesionální fotograf?

V první řadě stačí relativně malá investice v řádech tisíců korun do amatérské zrcadlovky, klidně i z druhé ruky, a základního objektivu. Teprve potom člověk zjistí, jaký typ fotografie ho baví, a může investovat do specifičtějšího vybavení. Pro mě jako krajináře to byla investice do širokoúhlého objektivu, který je vhodný právě pro přírodu. Pak je samozřejmostí stativ a pár základních filtrů.

Navštívil jste už řadu míst po celé Evropě. Které lokality považujete za nejfotogeničtější?

Pro mě je to jednoznačně Island a Skandinávie. To jsou moje srdcové záležitosti a budu se tam vždy rád vracet. Navíc jsou to země, po kterých můžete cestovat stále dokola a pokaždé narazíte na něco nového.

Máte nějaký fotografický „úlovek“, kterého si obzvlášť ceníte?

Asi jako mnoho Středoevropanů jsem si dlouho přál vidět na vlastní oči polární záři. To už se mi povedlo tolikrát, že to momentálně nepovažuji za nic nedosažitelného. Pokaždé mě ale toto nebeské divadlo natolik uchvátí, že jen zůstanu zírat s otevřenou pusou k obloze. Hodně si tedy cením právě povedených snímků polární záře. Nesnažím se záři ale vždy za každou cenu vyfotit. Někdy je lepší si ji užít jen tak a nekazit tu magickou chvíli fotografováním.

Jaké jste měl na cestách nejsilnější zážitky?

Vždy to bylo asi setkání s místními lidmi. Když jsem byl například na sólové výpravě v Irsku, dostal jsem hned druhou noc pozvání k jedné paní, která mi uvařila jídlo, nabídla koupelnu a možnost stanování na její zahradě. Pro mě do té doby nepředstavitelné, ale jak jsem pak zjistil, byla to v této zemi docela běžná věc. V Laponsku mě zase mezi sebe pozvali původní obyvatelé severní Skandinávie Sámové, toho jsem si velmi vážil.

Vždycky ale asi nepřespáváte u místních, jak řešíte v zahraničí bydlení?

Jak kde a jak kdy. Pokud jde o nějakou kratší výpravu za turistikou, tak vše řeším stanem. Dlouhou výpravu mám za sebou zatím jen jednu, která se uskutečnila na Islandu. Tam jsem měl na tři měsíce pronajatý pokoj přímo v Reykjavíku a na další dva měsíce se stalo mým domovem auto.

A třeba teď na Novém Zélandu?

Také auto. Den poté, co jsme s přítelkyní na Novém Zélandu koupili auto na cestování, nám jeden místní pán nabídl pomoc s úpravou na obytný vůz. Během tří odpoledních hodin nám pomohl udělat podlahu i postel, pak nás pozval na grilovačku a vůbec nic za to nechtěl.

Z čeho si platíte cestovní náklady, máte třeba v zahraničí nějaké brigády?

Ano, přivýdělky řeším brigádami. Brigádničení v zahraničí je snadnější, protože v určitých zemích je člověk schopen i za minimální mzdu ušetřit na naše poměry velké peníze.

Co je podle vás na fotografování vůbec nejtěžší?

Asi najít něco nového, protože dnes fotí skoro každý a na internetu se fotky šíří nesmírnou rychlostí. I na mnoha turistických místech, která byla vyfotografována tisíckrát, se snažím najít nějakou originální kompozici.

Kde čerpá energii a odpočívá?
● Oblíbený způsob odpočinku: Nejlépe si vždy odpočinu při cestování.
● Oblíbený podnik: Jakákoliv klidná kavárna.
● Oblíbená trasa procházky: Žádnou konkrétní trasu nepreferuji, ale rád se procházím kdekoliv v Moravském krasu.

Jde práce fotografa dobře skloubit s osobním životem?

Určitě to jde. Přítelkyně se také věnuje fotografování, takže si rozumíme. Oba jsme schopni strávit několik hodin na jednom místě jenom focením, protože se nám tam prostě líbí a nikam nespěcháme. Mít s sebou jiného parťáka, který by na mě musel neustále někde čekat, by asi úplně nešlo.

V poslední době jste se začal věnovat i filmové tvorbě, liší se příprava filmových výstupů v něčem zásadně od práce s fotografiemi?

Je to náročnější na postprodukci i nápady. Film musí vyprávět příběh, u fotky stačí zachycení momentu. Nicméně mezi oběma obory existuje mnoho společného. Nejspolečnější je asi kompozice. U videa se dále musí řešit určitá dynamika záběrů a také zvuk, který je momentálně mojí největší slabinou. Ale i na tom pracuji.

Kde se lidé mohou s vaší prací lépe seznámit, pořádáte například nějaké výstavy, přednášky?

V současné době mám vystaveno několik fotografií v rámci Salonu blanenských fotografů v městské knihovně. Výstav jsem ale dosud uspořádal velmi málo. Je to docela nákladná věc, pokud má mít výstava nějakou úroveň. Když jsem v České republice, tak velmi rád pořádám veřejné cestopisné projekce a besedy. Jezdím po různých městech, nejčastěji jsem ale v Brně, kde velmi rád promítám v Café Práh. Jednou se mi podařilo uspořádat i kurz krajinářské fotografie v blanenském klubu Ulita. To bych třeba ještě rád zopakoval.

Kromě focení se věnujete řadě outdoorových aktivit. Které si nejvíce užíváte?

V první řadě to je turistika, ať už ta klasická, nebo vysokohorská. Také jsem rád mezi jeskyňáři někde v podzemí, ale v Moravském krasu jsem v posledním roce moc času nestrávil. Na Novém Zélandu mám ale určitě v plánu prozkoumat i nějaké místní podzemní prostory. Je to další svět, úplně odlišný od toho „nahoře“. Čas tam plyne jinak a prostor kolem sebe člověk vnímá také jinak.

KRISTÝNA KUCHARČÍKOVÁ

Autor: Redakce

5.11.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Výroba - Výroba Manipulační dělníci ve výrobě 120 Kč

Manipulační dělníci ve výrobě Pracovník/ce kontroly a expedice. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Třísměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 120 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Nástupní mzda: od 80 Kč/h + pohyblivá složka 40 Kč/h, Navyšování mzdy možné po čtvrtletí., Požadované dovednosti:, - vzdělání – ukončené SOU, - zodpovědnost, spolehlivost a důslednost, - dobrý zdravotní stav, Náplň práce:, - kontrola dveřních křídel a dalších zalakovaných dílů, - přejímka a evidence zboží, - výstupní kontrola výrobku, - příprava k expedici, Rozrůstáme se a do svých řad hledáme nové spolupracovníky. Smlouva na hlavní pracovní poměr., Nabízíme práci ve stabilní prosperující firmě s cílem stále se rozvíjet, zajímavé platové podmínky, osobní benefity jako 13. plat, příspěvek na stravování apod., možnost finančního a kvalifikačního růstu již po 3 měsících, práci v příjemném kolektivu., Nástup možný ihned nebo dle dohody.. Pracoviště: Colorprofi, spol. s r.o., Chrudichromská, č.p. 2403, 680 01 Boskovice. Informace: Pavla Sekaninová, +420 601 355 595.

Výroba - Výroba Strojírenští technici 22 000 Kč

Strojírenští technici přístrojů, strojů a zařízení Technický pracovník obrobny. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 22000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Požadujeme:, -Středoškolské vzdělání technického směru, -Zkušenosti s vedením většího kolektivu (cca 50 pracovníků) - VÝHODOU, -Organizační a komunikativní schopnosti, -Znalost práce na PC - (Word, Excel), Náplň práce:, -Zodpovědnost , -Pracovní nasazení. Pracoviště: Adast systems, a.s., 679 04 Adamov 1. Informace: Aneta Váradiová, +420 516 519 201,737 217 745.

Gastronomie - Gastronomie Číšník, servírka 80 Kč

Číšníci a servírky obsluha občerstvení - letní zahrádka. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 80 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: Dohoda o provedení práce 20 hodin týdně - letní brigáda. Obsluha občerstvení - letní zahrádka. Červen, září - víkendy, červenec, srpen - denní provoz, pracovní doba 10:00-20:00 hodin (směny). Vhodné pro OZP, absolventy i mladistvé., Odměna 80 Kč/hod., První kontakt telefonicky nebo mailem.. Pracoviště: Marian janků - arboretum šmelcovna, Dva dvory, č.p. 2311, 680 01 Boskovice. Informace: Marian Janků, +420 737 475 290.

Výroba - Výroba Montážní dělník 15 075 Kč

Montážní dělníci elektronických zařízení výrobní operátor/ka. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 15075 kč, mzda max. 17075 kč. Volných pracovních míst: 7. Poznámka: Pracoviště: Osvobození 363, Ráječko, 679 02 Rájec-Jestřebí. , Vaším úkolem bude: osazování elektronických součástek, kompletace desek plošných spojů s využitím ručních pájecích zařízení, obsluha osazovacích a testovacích zařízení. , Co očekáváme od Vás: ochotu pracovat v 12-ti hodinovém směnném režimu (denní, noční), manuální zručnost, dobrý zdravotní stav bez dalších zdravotních omezení, dobrý zrak, znalost pájení a osazování elektronických součástek výhodou. Možno absolvent/ka. , Nabízíme: 13. plat, roční bonus dle výkonu, 5 týdnů dovolené, možnost kariérního růstu, příspěvek na závodní stravování, flexibilní benefity - příspěvek na zdraví, sport, kulturu (nárok po roce zaměstnání), finanční benefity - příspěvěk 2% z měs. mzdy na penzijní připojištění nebo životní pojištění/měsíc (nárok po roce zaměstnání), zákonné příplatky za přesčasové hodiny a zvýhodněné příplatky za noční směny. , Základní hrubá měsíční mzda v rozpětí 15.075 - 17.075 Kč. Pracovní doba 37,5 hod týdně. , UCHAZEČI O PRÁCI SE MOHOU DOSTAVIT VE VŠEDNÍ DNY MEZI 8.00 - 15.00 hod na recepci pracoviště v Ráječku, Osvobození 363. JE NUTNÉ VZÍT S SEBOU ŽIVOTOPIS.. Pracoviště: Tyco fire & security czech republic s.r.o. - závod ráječko, Osvobození, č.p. 363, 679 02 Rájec-Jestřebí. Informace: Andrea Frauenbergová, +420 516 486 107.


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Rozhovor na konci týdne s ředitelem Střední průmyslové školy a Vyšší odborné školy Brno Ladislavem Němcem v brněnské Sokolské ulici.

Celý systém potřebuje změnu, říká o maturitách ředitel průmyslovky Němec

Peruánská fanynka. Fotbalové MS Rusko 2018
9

Kráska z Peru, Austrálie nebo Evropy? Vyberte nejhezčí fanynku skupiny C

Jako v Itálii. Za rok sklidí pěstitel z Přibic až metrák fíků

Jižní Morava /FOTOGALERIE/ – Osm keřů fíků roste na zahradě Miroslava Effenbergera z Přibic na pomezí Břeclavska a Brněnska. K zálibě se dostal asi před pětadvaceti lety díky svému strýci. Středomořskému ovoci se v obci daří. „Každý rok mám úrodu asi padesát kilogramů až metrák plodů. Letos může být ještě vyšší,“ odhaduje Effenberger. Podobných nadšenců podle něj rok od roku na jižní Moravě přibývá.

Klub má na čem stavět, říká odcházející trenér fotbalistů Blanska Martin Maša

Blansko /ROZHOVOR, FOTOGALERIE/ - Přišel, udělal, co měl, a odchází. Po sestupu z Moravskoslezské ligy se fotbalisté Blanska nakonec vcelku bez větších potíží zachránili v divizi. Pod vedením trenéra Martina Maši. „Cílem této sezony byla záchrana divize a konsolidace kádru mužstva. Myslím, že se obojí povedlo,“ říká kouč, který v Blansku ukončil roční angažmá a povede letní přípravu Olympie Ráječko.

Strážnice ožije folklorním festivalem. V Blansku zazpívá Koller i Langerová

Jižní Morava /TIPY NA VÍKEND/– Letošní ročník Mezinárodního folklorního festivalu ve Strážnici se ponese ve slavnostním duchu. Vystoupení verbířů, cimbálových muzik, folklorních souborů či ženských a mužských sborů doplní program věnovaný oslavám stého výročí vzniku Československa. „Chceme poukázat na to, jaký vliv měly lidové tradice na posílení touhy po vzniku samostatné republiky,“ vysvětlil předseda programové rady Jan Krist.

Bagr v kině a marihuanové stanové městečko ve vile: prohlédněte si videa dne

Podívejte se na krátký sestřih toho nejzajímavějšího, co zaznamenali redaktoři Deníku ve čtvrtek 21. června 2018.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT