Poslední výspa civilizace? Město Wamena. Dál už vede cesta jen pěšky. „Je to v podstatě takový čundr do pralesa. Chceme se vrátit na místa, kde jsme byli při první výpravě na Guineu před třinácti lety. Nemáme žádné objevitelské ambice," usmíval se den před odletem Daněk.

Ostrov v Melanésii je pro něj a Žákovskou srdeční záležitostí. Daněk se tam vrací po čtvrté a Žákovská dokonce po páté. „Bereme s sebou archivní fotky a chceme je porovnat se současností. Máme zprávy, že se tam od naší poslední návštěvy dost změnilo," řekl cestovatel.

Při svém putování se chtějí dostat také k místním kmenům Papuánců. „Nemáme zájem kontaktovat žádné izolované kmeny, které na Guineji stále žijí a s bělochy nepřišly do kontaktu. Prostě projdeme nějaká horská údolí a uvidíme. Nemáme také moc času. Tři týdny je málo, ale akorát tak na hraně, kdy se to dá ještě vydržet. Jsou tam totiž extrémní podmínky," poznamenal Daněk.

Podle něj je Guinea obrovským jazykovým a kulturním Babylonem. „Prakticky každé údolí žije vlastním životem. Lidé v něm mají vlastní jazyk, který už o kus dál nikdo nezná. Proto se s indiány poměrně dobře domlouváme posunky," dodal.

Daněk je zároveň zvědavý, jestli při putování narazí na průvodce z minulosti. Moc tomu ale nevěří. „Byl to domorodec, který se k nám připojil při první výpravě. Vynořil se z pralesa. Měl luk, tři šípy a síťku s batáty. Říkali jsme mu Senkjů. Protože to pořád opakoval. Myslím, že už nežije. Lidé se tam dožívají pětatřiceti až pětačtyřiceti let. Možná ale narazíme na nejstaršího Papuánce na ostrově," usmál se Daněk a zavzpomínal, jak domorodci poslali do Wamena před lety společné fotografie. Ty si ale ve své kanceláři nakonec rozvěsil imigrační úředník.

Daněk s přítelkyní Žákovskou už za přírodními národy procestoval kus světa. Z jejich materiálů vzniklo několik dokumentárních filmů. Po knize Ti, kteří utíkají pěšky, která vyjde letos na podzim a je o mexických indiánech Tarahumarech, se Daněk chystá na další. „Mám ji rozpracovanou už nějakých šest sedm let. Bude věnovaná přírodním národům z rovníkové Afriky, Amazonie, Bornea, Nové Guineje a dalším. Cestujeme za nimi už řadu let. Zatím jsem to nedal dohromady. Studoval jsem a nebyl čas," uzavřel cestovatel.