Do kaňonu řeky Urique se před časem za dobrodružstvím a těmito legendárními mexickými běžci vypravil s přáteli také cestovatel Milan Daněk. A hned dvakrát. Letos na podzim mu vyjde kniha s názvem Ti, kteří utíkají pěšky, která unikátní setkání s indiány popisuje. „Inspiroval jsem se světovým bestsellerem amerického publicisty a běžce Christophera McDougalla Zrozeni k běhu. Popisuje tyto indiánské běžce a také vypráví příběh jejich přítele Micaha Truea. Toho Tarahumarové pojmenovali Caballo Blanco. Bílý kůň. Chtěl jsem všechno, co je v knize, vidět a zažít na vlastní kůži a porovnat se skutečností," poznamenává ke své první knize Daněk.

Micah True vystudoval dějiny původních obyvatel Ameriky. Od druhé poloviny devadesátých let žil v Coloradu a Měděném kaňonu. Společně s indiány. „Studoval jejich život a zvyky. A taky se snažil podporovat jejich mizící běžecké tradice. Setkání s ním bylo pro mě velkým zážitkem. Bohužel krátce po našem odjezdu z Mexika Caballo Blanco zemřel," upřesňuje dvaapadesátiletý rodák ze Skalice nad Svitavou, který žije a pracuje v Blansku.

Osmdesátikilo­metrový závod si Daněk v Měděném kaňonu nakonec sám zaběhl. Stejně jako jeho přítelkyně Alena Žákovská a brněnský ultramaratonec Daniel Orálek. Na nové knize Daněk pracoval přes dva roky. A ze svých zážitků čerpá dál. „Za pár dní jedeme na tábor na Sázavu. A pro děti jsme připravili celotáborovou hru s názvem Tarahumarové – strážci ztracené minulosti," usmívá se Daněk.

S přítelkyní Alenou Žákovskou už za přírodními národy procestoval kus světa. Z jejich materiálů vzniklo několik dokumentárních filmů. Po knize Ti, kteří utíkají pěšky se Daněk časem chystá na další. „Mám ji rozpracovanou už nějakých šest sedm let. Bude věnovaná přírodním národům z rovníkové Afriky, Amazonie, Bornea, Nové Guineje a dalším. Cestujeme za nimi už řadu let. Zatím jsem to nedal dohromady. Studoval jsem a nebyl čas," dodává Daněk.

Poslední kapitolou by měla být výprava do Nové Guineje, kam odjíždí společně se Žákovskou v srpnu. Poprvé tam byli před třinácti lety. „Nejde nám o žádné senzace. Snažíme se zachytit přírodní národy v syrovém světle. Jejich život, problémy a zvyky. I náš pohled na ně se za ty roky změnil. A také jim něco dát, ne jen brát," poznamenává Daněk s tím, že část výtěžku z knih má putovat na charitativní projekty pomáhající těmto lidem.

Živá paměť

Daněk se objeví i ve filmu. Blanenští filmaři totiž natáčejí další díl z dokumentárního cyklu Živá paměť, věnovanému osobnostem města Blanska. Po divadelním režisérovi a grafikovi Jiřím Poláškovi a hudebníkovi Radimovi Kolářovi patří další díl právě Daňkovi. Cestovateli, publicistovi a šéfovi cestovatelského festivalu Rajbas.