Mezi navrženými jednašedesáti učiteli základních i středních škol tedy letos figuruje i Dagmar Zárubová z Lysic. Její přihlášení mají na svědomí dva žáci z devátého ročníku. „Naše volba byla jasná. Paní učitelka Zárubová nás totiž učí češtinu už od šesté třídy. Dobře ji tedy známe a ona dobře zná nás. Navíc je s ní v hodinách velkálegrace a mnoho nás toho naučí. Prostě dokáže skloubit ne úplně oblíbený předmět a legraci,“ uvedl jeden z iniciátorů akce Jakub Pařízek.

Společně se svým kamarádem Janem Grznarem museli nejprve sehnat sto hlasů, díky nimž mohli svou oblíbenou vyučující nominovat. Pak je čekalo ještě vytvoření charakteristiky učitelky a napsání nějaké neobvyklé příhody, kterou v jejích hodinách zažili.

„Hodiny češtiny nám pokaždé dovede zpříjemnit nějakou veselou příhodou, které se všichni s chutí zasmějeme,“ oceňuje Jakub Pařízek. Ten teď společně s dalšími spolužáky pojede podpořit Dagmar Zárubovou v regionálním kole do Prahy. Odtud pak postoupí dalších šest pedagogů do celorepublikového finále, které se uskuteční v březnu rovněž v Praze.

Pro učitelku bylo zjištění o nominaci na Zlatého Ámose nejprve šokem. „V první řadě vás to velmi překvapí, ale také potěší, je to vlastně odměna za odučené roky,“ říká jedenačtyřicetiletá češtinářka, která v Lysicích učí už třináctým rokem. „Myslím, že žáci vycítí, že to s nimi myslíte vážně a dáváte do učení všechno. Jen se teď trochu obávám toho, co mě bude čekat,“ dodává se smíchem.

Dagmar Zárubová není první vyučující z lysické základní školy, kterou tamní žáci nominovali. „Už před třemi roky žáci zvolili dalšího z pedagogů, který se dostal až do semifinále,“ uvedl ředitel školy Zdeněk Burýšek. Podle něj je letošní nominace dobrou volbou. „Paní učitelka je velmi oblíbená, se žáky to umí,“ míní.