Příchozí nejdříve minutou ticha uctili památku obětí úterní tragické střelby v ostravské Fakultní nemocnici a pak začali za doprovodu kapely BaczBand zpívat koledy. „Na této akci se mi libí, že lidé alespoň na chvíli drží při sobě a usmívají se. Chodím sem každý rok a je to moc pěkné. Ráda zpívám v kolektivu lidí. Z koled mám nejraději Nesem vám noviny,“ řekla jedna z účastnic akce šestasedmdesátiletá Iva Thonová z Blanska.

S kamarádkami dorazila v podvečer před redakci Blanenského deníku Rovnost také Jana Klodnerová. „Odzpíváme koledy a pak jdeme s kamarádkami cvičit na Základní školu Erbenova. Já jsem tady poprvé, ale kamarádky sem chodí pravidelně. Nevím, co se bude zpívat za koledy, ale myslím, že je budu znát všechny a nebudu mít se zpěvem problém. Prostě se přidám,“ usmála se těsně před první skladbou žena.

V sousedním Adamově zpívalo koledy s Deníkem před kulturním domem zhruba sto padesát lidí. O hudební a pěvecký doprovod se tam léta stará Kroužek zpívání pro radost tamních seniorů. Ty při písni Vánoce, Vánoce přicházejí doplnila zhruba dvacítka dětí ze Základní školy v ulici Ronovská. „Koledy jsme poctivě cvičili, ale já mám přesto vždycky trému. Když mrzne, na klávesy se mi hraje špatně,“ neskrýval obavy vedoucí souboru Jiří Burget.

Ve středu však byly naprosto zbytečné. Soubor sklidil velký potlesk, stejně jako školáci. „Bylo to bezvadné. Jsem strašně rád za takové chvíle mezi lidmi. Zahrál jsem si na kytaru s bezva partou kamarádů a slyšel jednu z vnuček zpívat. Co víc si můžu přát,“ usmíval se po akci šestaosmdesátiletý František Novák.

Poprvé se koledy s Deníkem zpívaly ve středu v obci Žďár. Před obecní úřad dorazilo přes osmdesát lidí. „Atmosféra byla vynikající. Upřímně, takovou účast jsme nečekali a máme radost, že dorazilo tolik lidí. Doufáme, že se z toho u nás ve Žďáru stane tradice. Koledy jsme pouštěli z reproduktorů. Spousta lidí se pak zdržela a vykládala si. Měli jsme nachystaný čaj a vánočku,“ řekl místostarosta Žďáru Jan Novotný.

Pohodová atmosféra panovala při premiérovém zpívání koled také v Lažánkách, kde před kulturní dům přišlo třicet lidí. Z toho jedenáct dětí. „Pro děti jsme měli čaj a pro dospělé čaj s rumem. Koledy jsme si se zpěvníky zazpívali jen tak bez hudby naživo. Příští rok se sejdeme znovu. Moc se nám to líbilo,“ informovala organizátorka akce Hana Jedináková.

Na Blanensku se dále zpívalo například v Lipůvce, Doubravici nad Svitavou, Křtinách, Svitávce, Boskovicích, Olešnici, Suchém, Spešově, Ráječku, Černé Hoře a dalších místech. Příští rok se akce koná ve středu 9. prosince. A jedná se o jubilejní desátý ročník projektu Česko zpívá koledy.

Online reportáž