Návštěvníci si pohrají se stavebnicemi Merkur, Seva, Igráček, deskovými hrami v retro designu, oranžovými Tatrovkami, stavebnicí Walachia, dřevěnými hračkami Detoa, plechovými hračkami Kovap, houpacím kohoutem a mnoha dalšími. Retro koutky budou otevřené denně kromě pondělí od devětadvacátého. června do jednatřicátého srpna.

„Dnešní rodiče mohou ukázat dětem hračky, se kterými si hráli jako malí. Tentokrát si je návštěvníci nebudou jen prohlížet, jak je tomu u retro výstav zvykem, ale budou si s nimi přímo hrát,“ uvedla Anna Kaderková, vedoucí odboru kultury.

close Po celé letní prázdniny si malí i velcí návštěvníci Výstavní síně města Velké Opatovice budou hrát s hračkami, které se vyráběly v tehdejším Československu. info Zdroj: Velké Opatovice zoom_in Po celé letní prázdniny si malí i velcí návštěvníci Výstavní síně města Velké Opatovice budou hrát s hračkami, které se vyráběly v tehdejším Československu.

Zajímavostí budou například legendární plastové hračky z dílny Směr Praha. „Každý si jistě pamatuje Kloboučku Hop, bludiště, logickou hru patnáctku a samozřejmě kachničku nebo zaoceánský parník designéra Viktora Fixla,“ doplnila Kaderková

Nebude chybět ani oranžová Tatrovka, se kterou si na pískovišti hrály téměř všechny děti. Předlohou byla tehdejší Tatra 148, která se vyráběla v sedmdesátých letech v Kopřivnici.

„Pro tuto akci jsme objevili také českého výrobce originálních dřevěných hraček, které si pamatují dnešní rodiče malých dětí. Mnoho z nás má fotografii na houpacím koníkovi nebo kohoutovi. Tyto houpací hračky, ale i stojanové tabule, divadla a další dřevěné výrobky se vyrábí v Tlumačově,“ zmínila vedoucí odboru kultury.

Chystají se také deskové hry a mezi nimi i Dostihy a sázky. „Autor Ladislav Mareš se v roce 1984 nechal inspirovat hrou Monopoly. Rudé právo tehdy tuto hru ve svém článku odsoudilo a poukazovalo na kapitalistické praktiky. To však u hry mělo efekt takový, že jí lidé během pár dnů vykoupili. Málokdo ví, že se ve hře jedná o koně, kteří opravdu žili,“ popsala Kaderková.

Plechový traktůrek na klíč

Děti si vyzkouší také napojování céček. První céčka vznikla v jabloneckém podniku na výrobu bižuterie a měla sloužit jako řetízek na sukýnky, ale nápad se neuchytil. O deset let později se céčka začala nabízet jako závěsy, to se ale také moc neujalo. Obrovských hromad céček si ve firmě začaly všímat děti, a tak se zrodil nápad, že se céčka mohou používat jako hračka nebo náramky, náhrdelníky a kluci s céčky hráli čáru.

Děti si mohou v herně vyzkoušet také legendární plechový traktůrek na klíč. Ten letos slaví už sedmašedesát let. Traktůrek je oproti originálnímu Zetoru pětadvacetkrát zmenšený.

Plechové hračky dodnes vyrábí firma Kovap, úplně stejně, jen za použití modernějších technologií a materiálů. Mechanické hračky jsou rozpohybované lidskou rukou a promyšleným systémem ozubených kol, převodů a pér.

Nejmenší děti si vyzkouší dřevěné hračky Detoa. Její výrobky jsou z kvalitního dřeva, které se těží v horských oblastech střední Evropy. Pro barvení se používají pouze kvalitní, certifikované a ekologické barvy a laky, které nezatěžují životní prostředí.

| Video: Youtube

K vyzkoušení bude také stavebnice Merkur, od jejího vzniku uplynulo už sto čtyři let. Pestrou nabídku retro her pak představí rodinná firma 4Kavky.

Na letní herně nebude chybět Igráček. Igráčci se vyrábí už od roku 1976, tehdy ještě ve výrobním družstvě IGRA. Jako první vznikla profese zedníka. Autory postaviček byli návrháři družstva IGRY Jiří Kalina a Marie Krejchová. Vyráběn byl v různých možných variacích. Na trhu se objevil i skateboardista nebo středověký rytíř.

| Video: Youtube

Velká část letní herny se věnuje stavebnici Walachia. Ve Fryštáku u Zlína vyrábí už od roku 1991 stavebnice z masivního bukového dřeva a slepovací stavebnice z borového dřeva.

LETNÍ HERNA

  • Otevírací doba: 29.6. – 31. 8. 2024, všední dny mimo pondělí od 12 do 18 hodin. Víkend od 10 do 18 hodin.
  • Vstupné: jednotné 60,- Kč, děti do 3 let a ZTP/P zdarma.
  • Místo: Výstavní síň města Velké Opatovice (budova MěÚ).