Červená výstražná světla svítila, ale závory se nespustily. Po kolejích na přejezdu v zastávce Blansko město projel rychle vlak. Horké chvilky tam v sobotu při čekání zažila cestující Petra Šenková.

„Byla jsem nervózní. Blikala červená, závory byly ale pořád nahoře a po železničním přejezdu začala projíždět auta. Prošla tam i starší paní se psem a další. Přitom je na zastávce podchod. Rozhodně jsem netoužila vidět v přímém přenosu, jak někoho srazí vlak,“ podělila se o chvilky napětí Šenková.

Žena si na vlak počkala asi o deset minut déle. Z dálky jej ohlásilo opakované houkání. „Zatímco vlak směrem na Brno projel stanicí rychle, ten druhý k nám přijel krokem,“ dodala žena.

Závory řídí počítače. Tvrdí to blanenský přednosta stanice Břetislav Strážnický. „Naši lidé poznají poruchu na počítači. Pak se musí postarat o to, aby vlak stanicí s nespuštěnými závorami neprojel,“ nastínil Strážnický s tím, že strojvůdce konkrétního vlaku dostane varování. „Musí pak jet tak pomalu, aby dokázal zastavit před překážkou,“ dodal Strážnický. Podle něj odborníci poruchu odstraní brzy. Pokud ji však způsobí déletrvající bouřka, může výpadek trvat i hodinu.

Podle mluvčího Správy železniční dopravní cesty Pavla Hally za poruchu v Blansku mohl výpadek procesoru řídícího počítače přejezdového zařízení.

„Nejčastější příčinou poruch bývá přerušené vlákno žárovky ve výstražníku. V tomto období k tomu může dojít při bouřích po zásahu blesku do zařízení. Vloni poruchu zapříčinily krádeže měděných lan u přejezdových zabezpečovacích zařízení v celém úseku z Blanska až do Svitav,“ sdělil Halla. Blanenské v sobotu varovala pouze výstražná světla. Nedbali jich. „Závory jsou jen doplněk. Důležitá jsou výstražná světla,“ upozornil Halla.

Jeho slova potvrdila také blanenská policejní mluvčí Iva Šebková. „Řidič nesmí vjet na přejezd ani v případě, že se závory sklápějí nebo otevírají. Ukazatelem je červené světlo. To platí také pro chodce,“ řekla Šebková.

Na železničních přejezdech v celé České republice letos zemřelo patnáct lidí. Oběti většinou nerespektovaly výstražná světla a přejezd přejížděly nebo přecházely těsně před přijíždějícím vlakem.

„Přejezdy na Blanensku jsou dobře zabezpečené. Lidé však nerespektují pravidla. Nejvíc neukázněných chodců a řidičů jsme zaznamenali na přejezdu v zastávce Blansko město a v Rájci – Jestřebí,“ uvedla Šebková. Podle ní šetřili policisté před pár dny případ, kdy se střetlo auto s vlakem na přejezdu mezi Velkými Opatovicemi a Cetkovicemi. Tam závory i světla chybí. „Řidič však nebyl ostražitý a špatně se rozhlédl,“ podotkla.

Jen za červen zahynuli na tratích Blanenska hned tři lidé. Pokud za svou neukázněnost nezaplatí životem, hrozí jim pokuta. Kvůli vjezdu na přejezd v době zákazu sáhnou řidiči do kapsy pro dva a půl tisíce korun. Pokud budou svůj prohřešek opakovat, přijdou na půl roku o řidičský průkaz. Hazardující chodec zaplatí do dvou tisíc korun.