Nyní se památka stejně jako tamní zámecká zahrada dočkala obnovy a její prostory se poprvé stanou součástí prohlídkové trasy. Turisté se do ní podívají příští rok na jaře. „Zámecká fíkovna s posuvnou střechou na kolejnicích je jedinečná. Na území naší republiky se dochovala jediná funkční. Je unikátní i v evropském měřítku a pro turisty bude velkou atrakcí. Fíkovníky se do ní vrátí po desítkách let,“ řekla Deníku Rovnost lysická kastelánka Martina Rudolfová.

Rolls Royce mezi historickými zahradami. Na zámku v Lysicích finišují s obnovou za 180 milionů.
Rolls Royce mezi historickými zahradami. Na zámku v Lysicích finišují s obnovou

Dodala, že fíky se na tamním zámku podle dobových záznamů pěstovaly ještě před první světovou válkou. V teplých měsících se střecha fíkovny odsouvala, na zimu se naopak zabednila a obložila slámou, aby byly rostliny chráněné před mrazy. Uvnitř byla kamna, kterými se ji přitápělo. „Při obnově jsme nechali opravit posuvnou střechu a její mechanismus. Tak, aby fíkovníky měly přírodní světlo i zálivku. Zasázíme je tu zpět přímo do země. Vnitřní prostor jsme nechali v historickém rázu. V dobových záznamech jsme našli zprávy, že Dubští tropické ovoce posílali přátelům v okolí a také se jedlo na hostinách. Byla to otázka prestiže servírovat něco, co nebylo běžně k mání,“ poznamenala Rudolfová.

Různé druhy ovoce zpestří také lysickou zámeckou zahradu s kolonádou. Mezi cestičkami budou turisté příští rok na jaře obdivovat jahody, angrešty, rybízy nebo broskve.