Vedení podniku má proto připravené dvě varianty. „Nové ustájení ale vznikne určitě, protože současný kravín patří do muzea," řekla předsedkyně představenstva společnosti Vladimíra Severinová.

Původní projekt počítá s tím, že by se v areálu mohlo chovat až sto šedesát dojnic místo nynější stovky. Kdyby však trh s mlékem kolaboval a ceny by perspektivně nedokázaly pokrýt náklady, zůstane pouze nové ustájení bez dalších budov a technologických zařízení. „A chovali bychom masné krávy a přešli na pastevní odchov, který už částečně praktikujeme teď," řekla Severinová.

Podnik totiž potřebuje pro rostlinnou výrobu dostatek hnoje, který zajišťují právě krávy. Hospodaří zhruba na šesti stech hektarech pozemků ve vyšších nadmořských výškách Hornosvratecké vrchoviny.

Stavbu chtějí v Černovicích zahájit příští rok. Podle původního projektu by tam celkem mohli chovat přes pět set kusů dobytka, což je několikrát více než nyní. Teď podnik čeká na souhlasné stanovisko krajského odboru životního prostředí.

Stav na trhu s mlékem je podle Severinové značně vyhrocený. „Všichni nás uklidňovali, že po zrušení mléčných kvót nedojde k zásadní změně, ale nebyla to pravda. V červnu byla výkupní cena 7,46 koruny za litr. Potřebovali bychom přes osm korun, s devíti bychom už byli spokojení. Bohužel, výkupní ceny jsou v posledních letech jak na houpačce," konstatovala Severinová.