Zároveň se uskuteční slavnostní mše svatá v opraveném kostele svatého Jana Křtitele v Černovicích. Černovičtí kvůli faře založili Sdružení pro záchranu historické památky na okraji okresu Blansko. „Sdružení se podařilo získat dotaci, deset procent z potřebných zhruba pěti milionů korun jsme zaplatili z vlastních prostředků. I díky veřejné sbírce v obci," řekl dále starosta.

V roce 2012 tak fara dostala nové vnitřní omítky, podlahy, krovy, střechu, okna, dveře, oplocení, okolí stavby bylo odvodněno. „Jednalo se o celkovou rekonstrukci, z budovy zůstaly původní v podstatě jen obvodové zdi," přiblížil Zhoř.

Loni se pak římskokatolická farnost pustila do opravy přilehlého kostela pocházejícího z roku 1780. Dělníci opravili fasádu, vymalovali vnitřek kostela, obnovili střešní krytinu včetně klempířských prvků, stavba má nové odvětrání a také zabezpečení proti zlodějům a ozvučení. Rekonstrukce přišla asi na deset milionů korun.

Po dobu oprav kostela se mše svaté konaly právě na faře. „Loni jsme na faře uspořádali i několik výstav, je možné ji využívat také pro různé přednášky a setkání spolků. A samozřejmě počítáme s tím, že zde může bydlet farář," řekl dále starosta Černovic.

Sobotní slavnost začne v půl jedenácté. Na programu bude průvod složený ze zástupců místních spolků i stárků. Po žehnání faře se účastníci přesunou do kostela. Hlavním celebrantem mše svaté bude brněnský generální vikář Jiří Mikulášek.