1. PARTYZÁNSKÁ STEZKA

Kdy? Sobota, 13.00

Kde? Hřiště, Klepačov

Opičí dráhu nebo střelbu ze vzduchovky si vyzkouší účastníci partyzánské stezky v Klepačově. Na pětikilometrové trase je čeká dvanáct zajímavých stanovišť. Třetí ročník akce pro děti i dospělé v sobotu pořádají klepačovští hasiči. Cesta plná nástrah odstartuje v jednu hodinu odpoledne na tamním hřišti. Hlavním cílem je projít trasu a úspěšně absolvovat připravené úkoly. Pro všechny účastníky, kteří dorazí do cíle, bude za hasičskou zbrojnicí v Klepačově připravené pohoštění. Odpoledne zakončí posezení u táboráku s kytarou.

2. PIVNÍ POUŤ

Kdy? Sobota, 12.00

Kde? Pivovar, Černá Hora

Poslední zářijová sobota na Blanensku už tradičně patří černohorské Pivní pouti. Ta letos účastníkům nabídne řadu koncertů, prohlídku muzea pivovarnictví, divadelní představení a nově i soutěž ve stolním fotbálku. Jak jinak než o sud piva.

Brány černohorského pivovaru se pro účastníky akce otevřou tuto sobotu v pravé poledne. Kulturní program pivní pouti si pak příchozí užijí hned na několika místech. Nádvoří pivovaru nabídne pět koncertů.

První kapela, Deep Purple revival, zahraje od půl druhé odpoledne. Po ní na jeviště nastoupí Tomáš Klus s kapelou. Od půl páté se milovníci české hudby mohou těšit na Janka Ledeckého. Chybět nebude ani Vašo Patejdl s největšími hity Elánu a od osmi hodin večer publikum roztančí kapela Monkey Business. „Kromě koncertů máme připravené i novinky. Budeme křtít nové pivo a uspořádáme letos poprvé soutěž ve stolním fotbálku o třicetilitrový sud piva. Letos nově bude zajištěná také kyvadlová doprava mezi Černou Horou a železniční stanicí Rájec -Jestřebí pro cestující zdarma," vyjmenoval Jindřich Lukášek z Pivovaru Černá Hora.

Už tradičně si účastníci akce také prohlédnou muzeum pivovarnictví a samotný pivovar. Chybět nebude ani řízená ochutnávka piv. Kdo při Pivní pouti zamíří na černohorské fotbalové hřiště, může se těšit na vyhlídkové lety helikoptérou nebo jízdy vznášedlem.

Ani děti se však na akci nudit nebudou. Pro ně bude nachystaný program na černohorském výletišti. Od dvou hodin odpoledne tam začnou divadelní představení. Připravené budou i atrakce, jako skákací hrad nebo motokáry. V odpoledních hodinách ovládne výletiště hudební program.

3. RÁJECKÝ KOTLÍK

Kdy? Sobota, 10.00

Kde? Nádvoří zámku, Rájec-Jestřebí

Okolí rájeckého zámku se v sobotu zaplní bublajícími kotly. A vzduch provoní zvěřinové guláše. Vařit se budou z různých druhů masa. Soutěž o nejlepší recept doplní i bohatý kulturní program. Pátý ročník kuchařského klání pořádá myslivecká honitba Holštejn Bílá Voda. Rájecký kotlík začne u zámku v deset hodin dopoledne. „Letos se nám přihlásilo hodně týmů. Očekáváme, že jich přijde až sedmnáct," uvedl organizátor akce Vladimír Moráň.

Vařit se bude nad ohněm. Přihlášené kuchařské týmy dostanou padesátilitrový kotlík a deset kilo masa. „Každé družstvo si nejprve vylosuje druh zvěřiny, z které bude vařit. Ostatní ingredience jako například koření si musí donést sami. Každý tým kuchtí podle vlastního tajného receptu," vysvětlil organizátor.

Návštěvníci tak ochutnají netradiční guláš z divočáka, srnce nebo jelena. Ke vstupence za šedesát korun dostanou diváci misku a lžíci. Poté ochutnávají uvařené guláše a hodnotí, který je nejlepší. Vyhrává ten recept, který od návštěvníků získá nejvíce hlasů. Hodnotí se ve dvou kategoriích. Cena diváků a cena poroty. „Druhého vítěze vybírá komise. Letos v ní bude jazzman Laďa Kerndl, komik Alois Náhlovský a další hosté," upřesnil Moráň.

V okolí rájeckého zámku návštěvníci najdou také řadu stánků. Kromě guláše je pořadatelé lákají na další zvěřinové speciality nebo burčák. A také kulturní program. Ten hlavní začne hodinu po poledni. Vystoupí v něm zpěvák Laďa Kerndl, bavič a herec Alois Náhlovský a další. Celý den bude hrát reprodukovaná hudba. O zábavu bude postaráno i díky soutěžím a bohaté tombole. „Letos jsme si připravili závody v pojídání švestkových knedlíků," prozradil hlavní pořadatel akce Vladimír Moráň.

4. SLAVNOSTI LIP

Kdy? Sobota, 14.30

Kde? Babolky

Spolek pro obnovu tradic v Babolkách a tamní osadní výbor zvou na čtrnáctý ročník akce s názvem Slavnosti baboleckých lip svobody. Oslavy začnou tuto sobotu v půl třetí odpoledne. Pro děti i dospělé bude připravené zábavné odpoledne a vítané jsou převleky za hrdiny televizních večerníčků. V programu nebude chybět například losování tomboly, lampionový průvod vesnicí a v osm hodin večer zakončí program u lip ohňostroj a volná zábava s tancem.

5. VLASTIVĚDNÁ VYCHÁZKA

Kdy? Neděle, 15.00

Kde? Koupaliště, Borotín

Na vlastivědně-historickou vycházku zve tuto neděli obec Borotín. Zájemci se vydají k borotínské pískové skále, na vrchu Čihadlo si prohlédnou objevené základy vyhlídkového altánu, dojdou i k pověstmi opředenému skalisku Rýbrcoulovo kamenné srdce a pozůstatkům lovecké chaty, takzvané kuchyňce. Zajímavým vyprávěním o těchto zapomenutých místech vycházku zpestří historik Michal Schustr. Délka trasy bude přibližně dva kilometry. Sraz účastníků je na koupališti v Borotíně ve tři hodiny odpoledne.