Podle ní má oprava za jednatřicet milionů korun trvat půl roku a skončit desátého prosince. Ve směru z Brna projedou řidiči po opravovaném mostě. V opačném směru ovšem musí projet městysem.
Obyvatelé Černé Hory se zlobí, že je o chystané opravě nikdo neinformoval dřív. A volají alespoň po větším počtu přechodů pro chodce. Na více než kilometr dlouhé trase objížďky bude totiž k dispozici jen jeden. „Já zase vytáhnu kočárek. Jinak si nedovedu představit, jak půjdeme do obchodu,“ přemýšlela matka tří malých dětí Klára Štoudková, jak následující půlrok ve zdraví přežít.
Představitelé městyse se hájí, že dělali, co mohli. „Snažili jsme prosadit aspoň víc přechodů a semafory. Podle bezpečnostních expertů ale stačí jeden přechod, ten současný na náměstí U Pivovaru,“ krčila rameny místostarostka Černé Hory Petra Zavřelová. Starosta Ondřej Měšťan vyzval na webu městyse obyvatele k trpělivosti a vzájemné ohleduplnosti.
Stejná slova použil i policejní mluvčí Bohumil Malášek. „Policisté budou v prvních dnech na dopravní situaci v Černé Hoře dohlížet. Po vyhodnocení možná upraví dopravní značení,“ uvedl mluvčí. Podle něj způsobí komplikace nejen případná nehoda, ale i oprava proražené pneumatiky. Řidiči by proto měli počítat se zpožděním.
Z loňského dopravního sčítání v režii Ředitelství silnic a dálnic vyplývá, že z kruhového objezdu u Černé Hory vjelo do městysu denně průměrně třináct stovek aut. Směrem na Brno pak z objezdu zamířilo víc než šestnáct tisíc automobilů. Tedy více než desetinásobek. Tato auta nyní pojedou přes Černou Horu.
JANA ŠTÉGNEROVÁ