Chtějí tak docílit toho, aby komunikace byla vystavěna o dvě stě až tři sta metrů dále od městyse směrem na Býkovice.

„Už teď je jasné, že přímo kolem Černé Hory silnice nepovede, protože by narušila přírodní památku Čtvrtky za Bořím. Chceme ale, aby byla přesunuta ještě kousek dál, především kvůli hluku z projíždějících aut,“ řekl černohorský starosta Bohumil Hlavička.

Podle projektantů je tato varianta složitější. „Studie je odevzdaná na ředitelství silnic a dálnic a je hotová. Drží vzdálenost mezi obcemi, podobné posunutí by mohlo zase vyvolat protesty jiných obcí,“ míní Michaela Haluzíková z projekční kanceláře HBH, která projekt na stavbu zpracovávala. Podle ní by se kvůli požadavku Černohorských musela objednat úprava studie. „Posun o tři sta metrů je hodně, navíc u Černé Hory je to komplikované, protože se tam počítá s velkou mimoúrovňovou křižovatkou,“ poukázala Haluzíková.

Vedení brněnského ředitelství silnic a dálnic se přesto rozhodlo variantu, kterou upřednostňují obyvatelé Černé Hory, prověřit.

„Zatím nejsou hotové podrobné plány, takže by to případné zahájení stavby rychlostní komunikace nemělo nijak ohrozit,“ tvrdí ředitel brněnské pobočky ředitelství silnic a dálnic Jiří Rupp.