Sedmdesát jedna korun a třiatřicet haléřů. Taková je od prvního ledna nová cena za vodné a stočné na Blanensku. Kvůli novoročnímu navýšení cen vody sepsal majitel Pivovaru Černá Hora Jiří Fusek petici. Požaduje, aby Svazek vodovodů a kanalizací vysvětlil důvody ke zdražování. Městys Černou Horu pak následně vyzval k vystoupení ze Svazku vodovodů a kanalizací.

„Nelíbí se nám, jakou cenu si svazek za vodné a stočné účtuje. Začali jsme proto pátrat po cenách v ostatních částech naší republiky a s hrůzou jsme zjistili, že například Prahu jsme v ceně vodného předběhli už o tři roky,“ uvedl Jiří Fusek a dodal, že zatímco Pražané platí pětapadesát korun, lidé z Blanenska hradili tuto částku v roce 2006.

Cena za vodné a stočné na Blanensku totiž patří k nejvyšším u nás. Například ještě vloni platili lidé z Blanenska za vodné čtyřiašedesát korun. V Brně se po Novém roce tato částka pohybuje okolo pětapadesáti korun a v Plzni lidé zaplatí za kubík vody čtyřicet osm korun. A například kroměřížské vodovody účtují lidem částku padesát osm korun.

Majitel pivovaru také považuje hospodaření svazku za neprůhledné. „Zajímá nás, kde peníze proinvestovali. Chceme revizi hospodaření svazku,“ dodal Jiří Fusek, který jako první petici podepsal. „Za dva dny po napsání petice se pod ni podepsala už téměř stovka lidí. Petici jsme poslali všem starostům obcí a měst. Příští týden ji chceme oficiálně předat starostovi městyse,“ doplnil.

Podle Bohumila Hlavičky městys ze Svazku vodovodů vystoupit nehodlá. „Cena vody se neustále vyvíjí. Snažíme se ji udržet na rozumné úrovni, ale na cenu má vliv několik faktorů, jako jsou opravy, investice a náklady na organizaci,“ uvedl starosta Černé Hory a zároveň člen představenstva svazku.

Hlavička dále upozornil, že všechny obce s více než dvěma tisíci obyvateli mají čističku. „Z rozpočtu přispíváme i malým obcím, které by například nejrůznější opravy nebo investice vůbec neměly,“ dodal Hlavička.

S postupem Jiřího Fuska nesouhlasí ani předseda Svazku vodovodů a kanalizací a blanenský místostarosta Jindřich Král. „Srovnávat Prahu a Brno s námi je prostě nemožné. Všichni máme jiné podmínky. Například na Blanensku máme sto padesát tři podzemních zdrojů vody. Ale nemáme zdroje povrchové, které jsou na celkový provoz a zásobování levnější. Kvalita vody je však na Blanensku v porovnání s ostatními regiony nesrovnatelně lepší,“ sdělil Král.

Podle jeho slov lidé musí oddělovat cenu vodného a stočného zvlášť. „Pokud vezmeme jednotlivé částky zvlášť, najdeme regiony, kde mají kubík vodného za čtyřicet devět korun. Zatímco lidé u nás za něj platí pětatřicet korun,“ dodal.

Městys Černá Hora není jediný, kdo má ke svazku výhrady. Před koncem roku z něho vystoupil Kunštát a dříve Rájec–Jestřebí nebo Velké Opatovice.