Tato tradice se v blanenském Těchově a sousední Obůrce drží s přestávkami řadu generací. Podle těchovského kronikáře Josefa Vyláška se datují první zmínky o ostatcích, tak jak je známe dnes, v obecní kronice k roku 1926.

„Už ale osmdesát let předtím místní učitel pořádal s žáky takzvanou „veselost“. Chodili s koledou po dědině a přitom se i tančilo. To bylo ještě v době, kdy nestála škola,“ vysvětluje zanedlouho pětasedmdesátiletý muž, který Deníku Rovnost poskytl unikátní dobové fotografie.

Josef Vylášek z Těchova na Blanensku zpracoval rodokmen svých předků až do roku 1560. Těchovský kronikář je stále aktivní. Fotografuje a natáčí dění v obci i okolí. Vydal několik publikací.
Vlastní rodokmen zpracoval do roku 1560. Nadchlo mě to, říká těchovský kronikář

Ostatky pořádali místní v Těchově a na Obůrce dohromady a někdy i samostatně. V minulosti měli delší pauzy, třeba i dvacet let, přesto se tradici podařilo udržet až do dnešních dní. Zásluhu na tom mají hlavně tamní dobrovolní hasiči. „V posledních letech se na Těchově ujal zvyk přijít do průvodu s maskou na téma podle předem určeného písmena abecedy,“ dodává těchovský důchodce.