Související články čtěte vpravo nahoře

Ani ne tři stovky lidí, tedy pouhých osmnáct procent voličů přišlo v Černé Hoře k pátečnímu referendu hlasovat o vystoupení z vodohospodářského sdružení Svazek vodovodů a kanalizací měst a obcí. Ten v městysi určuje cenu vodného a stočného, která je předmětem táhlého sporu mezi zástupci svazku a majitelem Černohorského pivovaru Jiřím Fuskem. Na to, aby Černohorští ze svazku vystoupili, potřebovali podporu téměř čtyř stovek voličů. Po sečtení hlasovacích lístků jich však volební komise v pátek po deváté hodině večerní napočítala jen přes dvě stě šedesát. Černá Hora tedy ve Svazku vodovodů a kanalizací měst a obcí zůstává.

S tím se ovšem nehodlá smířit šéf Černohorského pivovaru Jiří Fusek, jenž se jako jeden z prvních vyhlášení referenda domáhal. Při dialogu se zástupci svazku od počátku nešetřil tvrdou kritikou zaměřenou především na hospodaření svazku. „Bohužel výsledek referenda je takový jaký je. Pasivita je u nás hodně hluboko zakořeněná. Ti co chtěli něco změnit, hlasovat přišli. Bohužel celý způsob vyhlášení a propagace referenda v Černé Hoře od počátku nahrával druhé straně,“ řekl Fusek těsně poté, co se dozvěděl výsledky hlasování. Okamžitě však dodal, že tímto pro něj kauza nekončí. „Jestli si pan starosta Hlavička a zastupitelé svazku myslí, že vyhráli, tak se mýlí. Podle mě existuje způsob jak platit za vodu v Černé Hoře méně. Je to určitě řešitelné,“ dodal.

Starosta Černé Hory a zároveň člen představenstva svazku Bohumil Hlavička považuje celý spor za nešťastný. „Z referenda a celého sporu mám špatný dojem. Stálo to už kupu peněz, času a nervů. Celá věc je podle mého neštěstí. My jsme v minulosti vycházeli s pivovarem dobře. Teď je to rozhádané jako nikdy,“ poznamenal Hlavička s tím, že nedokáže odhadnout, jak se bude spor vyvíjet.