Aby děti v tělocviku mrzly, tomu chtěl zabránit ředitel černohorské školy. Minulý týden zavřel tělocvičnu. „V období sněhových přeháněk jsme měli podezření, že je střecha tělocvičny zatížená sněhem. Proto jsme ji uzavřeli. Kvůli této odstávce se nám nyní nedaří prostor vytopit nad hygienickou normu. A to přesto, že jedeme naplno,“ upozornil ředitel Vlastimil Šíbl. Ten nechtěl riskovat, že by měl kvůli nevytopené tělocvičně problémy s hygieniky. Neúčinné vytápění si navíc vyžádalo velkou sumu peněz.

Děti podle Šíbla nedostatkem pohybu rozhodně netrpí. Dvě třídy vyrazily lyžovat na hory. „S dalšími žáky chodí kantoři bruslit, sáňkovat nebo na túry do okolí,“ nastínil Šíbl. Tělocvičnu chce dětem zpřístupnit po jarních prázdninách. Neznamená to však, že by byl problém vyřešen. „Obvodní plášť budovy i střecha jsou špatně izolované. Tělocvična potřebuje rekonstrukci,“ míní ředitel.

Za pravdu mu dal starosta městyse Bohumil Hlavička. Ten měl s tělocvičnou velké plány. „Chtěli jsme ji nechat celou přestavět. Původní měly zůstat pouze záchodky. Stavby by si ale vyžádaly pětačtyřicet milionů korun, což si nemůžeme dovolit. Dotace z Evropské Unie jsme loni bohužel nedostali,“ vysvětlil Hlavička, který se nevzdává do budoucna. Až bude vypsány další dotace, je připraven o peníze pro školu bojovat.

O atletiku nebo sportovní hry bývají po většinu školního roku ochuzeny děti ze základní školy v Cetkovicích. Cvičí totiž v maličké tělocvičně. „Celá naše tělocvična je velká asi jako jedno pole při míčových hrách. Když naši žáci vyjedou třeba s vybíjenou do sousedních škol, mají potíže tamní pole přehodit,“ přiblížila ředitelka Jana Kubínová. Ona i učitelé tedy vyráží s dětmi na fotbalové hřiště. To je však možné pouze za teplých dnů.

Vedení obce plánuje blízko školy postavit víceúčelové hřiště. To by mělo sloužit lidem i žákům. „Toto hřiště určitě rádi využijeme,“ je ráda Kubínová.

Tělocvična zcela chybí ve Křetíně. Tamní žáci tedy míří za pohybem do sokolovny. „Za tyto prostory jsme vděční, máme tam také prostor na nářadí. Nejideálnější by ale bylo mít vlastní tělocvičnu,“ sdělila ředitelka křetínské školy Petra Procházková.

Děti v sokolovně využijí žíněnky i lavičky. Skáčou také přes kozu či bedny. „Nemůžeme cvičit třeba na kruzích nebo hrazdě. Máme pod sebou ale žáky do páté třídy, takže si tato cvičení užijí na druhém stupni v jiné škole,“ uzavřela Procházková s tím, že v sokolovně si ratolesti zasportují i ve volném čase třeba při kroužku florbalu nebo stolního tenisu.