Referendum navrhla iniciativa Naše voda. Výsledek její zástupce potěšil. „A také potvrdil to, že naše názory nebyly v městysi ojedinělé. Volební účast byla v porovnání s předešlými volbami vyšší, což možná zapříčinilo právě to, že se společně s volbami konalo i hlasování o vodě, které přilákalo víc lidí. Černohorské problematika vody zajímá," řekl Patrik Hořava z iniciativy Naše voda. Vedení městysu chtějí její členové pomoct se vším, co bude při vystoupení ze svazku potřeba.
Referendem totiž podle Hořavy činnost iniciativy nekončí. „Nyní počkáme, až budou mít noví zastupitelé po ustavujícím zasedání. Poté jim nabídneme naši spolupráci. Jsme ochotní jim bez jakýchkoliv podmínek poskytnout veškeré informace a podklady, které jsme ohledně vystoupení ze svazku získali. Členy naší iniciativy jsou odborníci z různých odvětví, proto rádi vedení městyse nabídneme pomoc nejen personální, ale i v záležitostech ekonomických, stavebních, v úpravě vody a dalších odvětvích, které budou potřeba k vystoupení. Chceme vystoupení ze svazku i nastartování ekonomiky a další záležitosti dotáhnout do konce tak, abychom dospěli k námi kalkulované ceně za vodu," vysvětlil Hořava.
Kdy však vedení městyse požádá o vystoupení ze svazku, zatím jasné není. „Vystoupení ze svazku bude řešit až nově zvolené zastupitelstvo. Ustavující schůze musí být ze zákona do desátého listopadu. Na této první schůzi se tím ale ještě zabývat nebudeme. Jedná se o složitou problematiku, většina nových zastupitelů bude v zastupitelstvu poprvé, a tak se s touto problematikou musí nejprve dostatečně seznámit," uvedl dosavadní starosta Černé Hory Ondřej Měšťan.
Spolupráci s iniciativou Naše voda na vystoupení ze svazku ale nevylučuje. „Pokud budou zástupci Naší vody postupovat korektně, nevidím důvod se spolupráci bránit," řekl Měšťan.
Postup při procesu vystoupení ze svazku upravují jeho stanovy. „Do třicátého června příštího roku musí Černá Hora podat žádost o vystoupení ze svazku. Pokud to do tohoto termínu stihne, od prvního ledna roku 2016 už nebude členem svazku," řekl předseda Svazku vodovodů a kanalizací Jiří Crha s tím, že po vystoupení však musí Černá Hora svazek vyplatit. „Jednorázová úhrada, kterou musí Černá Hora svazku zaplatit, je sedm milionů korun. Dále musí městys vybudovat nová předávací místa s vodoměry. To bude stát kolem dvou milionů korun a vodoměry zhruba jeden milion," uvedl Crha.
O vystoupení ze svazku začala iniciativa Naše voda usilovat kvůli ceně vody, jakou nyní obyvatelé Černé Hory platí. Podle zástupců iniciativy bude možné po vystoupení městyse ze svazku cenu vody v Černé Hoře snížit. Nyní Černohorští platí za vodné a stočné téměř devadesát korun za kubík.
Jedním z největších odběratelů vody v Černé Hoře je tamní pivovar. „Nyní nám nezbývá nic jiného než čekat, jak se situace s vodou v Černé Hoře vyvine. Jak to bude dál, zda skutečně voda zlevní ani nic dalšího, zatím nevíme," řekl sládek a výrobní ředitel Pivovaru Černá Hora Vlastimil Zedek.