Tělocvična, která stojí u funkcionalistické budovy základní školy v Černé Hoře, nutně potřebuje opravu. O její novou podobu se však už několik měsíců přou zastupitelé a členové Sdružení pro Černou Horu.

Zastupitelé chtějí nechat opravit stávající objekt tělocvičny, který před školou projektovanou uznávaným architektem Bohuslavem Fuchsem vyrostl v sedmdesátých letech minulého století. Zástupci Sdružení pro Černou Horu si však myslí, že tak bude pokračovat devastace okolí školy. „Funkcionalistickou budovu ve čtyřicátých letech projektoval Bohuslav Fuchs jako jednu z dominant obce s unikátním pohledem na zámek a kostel,“ vysvětlil předseda sdružení a bývalý černohorský zastupitel Eduard Baráček.

Členové sdružení tak napadli územní rozhodnutí na rekonstrukci tělocvičny a dokonce podali návrh na prohlášení budovy školy za kulturní památku. „Chtěli jsme celý proces pozdržet,“ přiznává Eduard Baráček s tím, že nyní je příležitost pro to, aby okolí školy dostalo svoji původní podobu. „Chtěli bychom, aby byla stávající budova zbourána a místo ní se stavělo nad školou. Tak, jak to ve svém projektu plánoval architekt Fuchs,“ přibližuje záměr další člen sdružení Richard Sladký. Sdružení tak požádalo o odborný názor brněnského historika umění Jana Sedláka.

Podle Sedláka je černohorská základní škola, stejně jako škola v Lysicích, významným počinem Bohuslava Fuchse, který je třeba ocenit. „Realizace stavebního záměru obce znamená jen zvětšení předchozích architektonických omylů, které byly v okolí školy spáchány,“ míní Sedlák. Nová tělocvična by podle něj měla stát jedině za školou.

Členové Sdružení pro Černou Horu tedy vybrali peníze, za které nechali zpracovat opoziční návrh nové tělocvičny umístěné za školou. Ten ale zastupitelstvo zamítlo.

Starosta městečka Bohumil Hlavička bude žádat o dotace na projekt v původní podobě. „Chtěli bychom větší tělocvičnu, kterou se školou propojíme krytou chodbou, a počítáme také s využitím sociálního zázemí současné budovy,“ popsal Hlavička. Potřebných zhruba třiačtyřicet milionů korun chce získat z evropských fondů. „Březnový termín jsme nestihli, nevím, kdy bude vypsán další,“ doplnil starosta.

Hlavička uznává, že opoziční návrh by znamenal snadnější propojení budovy tělocvičny se školou a také to, že v době stavby by žáci mohli využívat starou tělocvičnu. „Jenže tato varianta nepočítá s budoucím rozšiřováním školy a vyšla by dráž,“ dodal.

Ředitel školy Vlastimil Šíbl se nepřiklání na žádnou stranu. „Je mi jedno, jestli tělocvična bude před, nebo za školou. Chci, aby žáci měli tělesnou výchovu na důstojném a hlavně bezpečném místě, a celá věc se co nejdříve vyřešila,“ řekl.

Petra Koutná