Lidé mají strach ze zvýšení kriminality. Podle krajského policejního ředitele však muži zákona z ulic na Černohorsku rozhodně nezmizí.

„Policejní služebna v Černé Hoře nezaniká. Jde pouze o jiné umístění policistů, kteří v ní slouží. Na začátku nadcházejícího roku přejdou do Blanska, Boskovic a Letovic. Působit ale budou na stejném území, kde pracují dnes,“ uvedl ředitel jihomoravských policistů Tomáš Kužel s tím, že celé Blanensko pak nebude rozdělené do čtyř, ale jen do tří obvodních oddělení.

Lidé přemístění policistů nepocítí. To tvrdí také vedoucího policejní služebny v Černé Hoře Ivan Řehák. „Policisté sice budou mít základnu jinde, to ale neznamená, že se na Černohorsko vybodnou. Budou vyrážet do terénu, takže lidé z Černé Hory a okolních obcí je dále potkají v ulicích,“ sdělil Řehák.

Přesto se většina lidí obává, že v případě potřeby policisté nedorazí na pomoc včas. „Policejní služebna tu bude chybět. Já osobně jsem policisty několikrát potřebovala kvůli některým pacientům. Byli tu hned. Je také důležitý osobní kontakt, o který nyní přijdeme,“ míní lékařka Eva Floková, která má v městečku ordinaci.

Nadšený není z přemístění ani černohorský starosta Bohumil Hlavička. „Obávám se, že ve výsledku budou policisté dojíždět k případům z větší dálky. Na to by mohly doplatit obce ležící za městysí, které jsou od Blanska, Boskovic a Letovic vzdálenější. Policisté jsou také potřeba na přetíženě státní silnici I/43. Přemístění není dobrý nápad,“ sdělil starosta s tím, že ministerstvo vnitra tak ušetří ročně sedm set tisíc korun. Taková suma podle Hlavičky za podobnou změnu v systému nestojí. „Nabídli jsme, že z rozpočtu půlku zaplatíme. Vyšlo by nás to levněji, než pak platit vlastní strážníky. Druhá strana ale nesouhlasila,“ pokračoval Hlavička. Ten upozornil na to, že změna je nevratná. Dále připomněl, že budova služebny i pozemek, na kterém stojí, nepatří Černohorským. „Opuštěný majetek většinou chátrá. A bůhví komu jej prodají,“ podotkl.

Zrušení základny hrozí kvůli úsporám také profesionálním hasičům v Kunštátě. O tomto problému tam ve středu večer přijel diskutovat hejtman Jihomoravského kraje Michal Hašek.