Lukáš Olejníček z Moravské Slavie Brno za ním zaostal o půl minuty. Mezi ženami vyhrála na poloviční trati Milada Barešová z Bambasu Skalice. Závod se započítával do Okresní běžecké ligy. „V Černé Hoře jsem běžel vůbec poprvé. A nebyl to jednoduchý závod, ale pořádně bahnitý kros,“ pousmál se v cíli Horáček. Déšť totiž proměnil běžecký okruh na několika místech v nebezpečnou skluzavku. Největší potíže měli závodníci v úseku na hrázi zámeckého rybníka. Po prvním kole byla většina z nich zablácenější než partička jeskyňářů po týdnu pod zemí.

Dva tisíce tři sta metrů dlouhý okruh běželi muži čtyřikrát a ženy dvakrát. „Takové krosy v blátě moc nemusím. Raději mám pevný povrch, kde se můžu pořádně odrazit,“ poznamenal vedoucí muž Okresní běžecké ligy Jan Kohut z Blanska. Ten se od prvních desítek metrů díval na záda vedoucí dvojici Olejníček-Horáček. „Běžel jsem si svoje tempo. Asi v polovině závodu jsem se pokusil jejich náskok stáhnout, ale byli už moc daleko,“ dodal Kohut.

Právě v polovině závodu nasadil k trháku i Horáček a Olejníčkovi utekl. „Ze startu jsem se to snažil napálit, abych nezůstal zavřený uprostřed balíku běžců. Na tom blátě a na té úzké cestě na hrázi se člověk mohl lehce zranit. Ve druhém kole na kopci jsem nastoupil a Lukáš se mě už neudržel,“ přiblížil zlomový moment závodu Horáček.

Zbylé dva okruhy se už na prvních třech místech nic nezměnilo. Horáček porazil Olejníčka o více než půl minuty a Kohut proběhl cílem s minutovou ztrátou na vítěze. „Michal Horáček krosy umí parádně. Porazil mě i na mistrovství republiky. Zatím na něj nemám,“ řekl po doběhu závodník Moravské Slavie Brno Lukáš Olejníček.

Závod žen se na poloviční trati proměnil v souboj tradičních soupeřek Milady Barešové a Zdeňky Komárkové z Olešnice. Barešová byla nakonec rychlejší o půl minuty. „Běžela jsem si svoje tempo. Na hrázi to dost klouzalo, ale zbytek tratě byl v pohodě,“ řekla Barešová.

Další závod započítávaný do Okresní běžecké ligy je na programu ve středu 18. května. Prvním závodem odstartuje tradiční Hraběnka Cup. Úvodní závod se poběží ze Sloupu do Petrovic a začíná o půl šesté večer.

Běh Černou Horou, 52. ročník
Muži (9,2 km): 1. Michal Horáček (Iscarex Česká Třebová) 33:12, 2. Lukáš Olejníček (MS Brno), 33:46, 3. Jan Kohut (Blansko) 34:13, 4. Petr Kotyza (Uni Brno), 35:19, 5. Jakub Ambroz (Kopřivnice) 36:16, 6. Petr Balcar (Střelka Brno) 37:05, 7. Roman Chlup (Osten Blansko), 37:32, 8. Martin Šmíd (Střelka) 37:50, 9. Tomáš Videman (Kunštát) 38:44. 10. Jan Macura (Horizont Kola Novák). Ženy (4,6 km): 1. Milada Barešová (Bambas Skalice) 19:50, 2. Zdeňka Komárková (Olešnice) 20:18, 3. Lucie Kolková (Brno) 20:53.