Natankovat plnou nádrž do auta znamená v současné době zaplatit více peněz než před pár týdny. Ceny pohonných hmot, a to zejména nafty, totiž rekordně stoupají. Za jeden litr nafty už řidiči u některých čerpacích stanic na Blanensku zaplatí přes pětatřicet korun.

Podle Ivana Indráčka ze Společenství čerpacích stanic České republiky může za nynější situaci drahá ropa. „Růst cen pohonných hmot se na současných cifrách nezastaví,“ domnívá se.

Pro nejlevnější benzin na Blanensku se lidé musí vydat do Lipůvky nebo Lipovce, kde se cena Naturalu 95 pohybuje na hranici třiceti korun. Naopak jako nejdražší z průzkumu Blanenského Deníku vyšly čerpací stanice v Boskovicích. Tam se dá litr Naturalu pořídit za třiatřicet korun.

Ještě větším náporem na peněženky a účty je koupě nafty. Zejména ti, kteří si pořizovali dieselový vůz s úmyslem ušetřit, budou zklamaní. Nejlevnější naftu řidiči mohou natankovat opět v Lipůvce. Nejvíce zaplatí v Blansku na ÖMV, kde jeden litr stojí pětatřicet korun a padesát haléřů.
„Ceny benzinu sleduji a mohu říct, že mě jejich stálý nárůst vůbec netěší. Auto totiž používám každý den do práce. Kvůli vyšším cenám benzinu jezdit nepřestanu. Už si ale dobře rozmyslím, kam se vydám na dovolenou,“ vyjádřil se ke zdražování Jaroslav Čapka z Velkých Opatovic.

Ve stejné situaci jako on je i mnoho dalších řidičů nejen z Blanenska, ale z celé České republiky. Cena pohonných hmot totiž stoupá všude. Majitelé a provozovatelé čerpacích stanic ovšem menší fronty u benzinek nezaznamenali.

„Zdražovali jsme počátkem týdne o šedesát haléřů, ale určitě sem kvůli tomu nejezdí méně aut. Tady byly fronty vždy. Myslím, že to mohou poznat spíše menší benzinky,“ domnívá se pracovnice čerpací stanice JET v Lipůvce.

Ani k menším benzinkám v regionu však nejezdí méně lidí. „Pokud lidi potřebují jezdit autem třeba do práce, zdražování je neovlivní, natankovat prostě musí,“ míní Jana Svobodová z nově otevřené čerpací stanice v Šebetově.

Další vývoj cen benzinu a nafty Ivan Indráček ze Společenství čerpacích stanic nevidí optimisticky.„Cenu nafty určuje mezinárodní trh v Rotterdamu. Pokud tam její cena stoupne, zvyšuje se i u nás. Navíc se projevují obavy o dodávku ropy. Nafty je dlouhodobě málo, benzinu zase přebytek. Logicky tak musí nastat zvýšení cen nafty,“ uvedl Indráček.

Martina Vašková