„Je to pro mě radostné, nad takovými zprávami se člověk opravdu může radovat,“ reagoval na zprávu o udělení ceny Ludvík Kundera.

Literát je známý například jako důkladný znalec díla básníka Františka Halase a autor jeho monografie. Kundera je ovšem také plodným překladatelem, dramatikem, či básníkem. Zatím poslední sbírky jeho veršů byly vydány v období loňských Vánoc pod názvy Sny též a Onde.

Cenu Jaroslava Seiferta udělovala nezávislá porota pod vedením Jiřího Brabce. S cenou je spojena také finanční odměna dvou set padesáti tisíc korun, kterou autor společně s oceněním převezme v Praze na slavnostním ceremoniálu dvanáctého října.

„Jsem rád, že letošní volba padla na Ludvíka Kunderu, osobnost v českém uměleckém světě jen stěží přehlédnutelnou. Velice si tohoto autora cením jak pro jeho vlastní tvorbu, tak i pro jeho překladatelskou a literárně-historickou činnost, která českým čtenářům přiblížila zejména německy psanou literaturu,“ komentoval výběr poroty předseda správní rady Nadace Charty 77 František Janouch.

Sám Ludvík Kundera v úterý ještě nevěděl, za jaké dílo cenu dostal. „Mohlo by to být cokoliv z toho, co jsem napsal. Pokud je to za poslední tvorbu, tak půjde zřejmě o poslední dvě sbírky, které mi vyšly k Vánocům,“ přemítal autor.

Porota má jasno. „Cena mu byla udělena za celoživotní literární dílo, vydávané ve Spisech L. K.“ řekl Janouch.

Z významného ocenění Ludvíka Kundery má velkou radost starosta Kunštátu Pavel Göpfert. „Rozhodně si to zaslouží, moc mu to přeji, kromě toho, že celý život vytváří významné dílo, je to fantastický člověk. Je to pocta pro celý Kunštát, kde Ludvík Kundera od roku 1976 žije a významně se podílí na kulturním a společenském životě,“ uvedl starosta. Ten se ve středu spolu s vedoucí knihovny chystá za Ludvíkem Kunderou s osobní gratulací. Veřejně mu zástupci města poděkují čtyřiadvacátého října, kdy se koná tradiční akce Halasův Kunštát.

TOMÁŠ SOLDÁN A LEONA PAROULKOVÁ