Areál bývalého Krasu v Boskovicích začíná ožívat. Budovy podniku, kde se dlouhá léta šily panské obleky, koupila před necelým rokem firma EKO DOMOV. Ta chce udělat z Krasu obchod na způsob Hornbachu. Prostory areálu se již začínají plnit. Přestože nový majitel tvrdí, že dává šanci boskovickým obchodníkům, ti se obávají o svou existenci.

Opravy Krasu budou hotové až za několik let. „Záleží na penězích. Nyní máme hotovou fasádu i opravy elektroinstalace, vodoinstalace a topení. Také jsme postavili parkoviště pro čtyřicet aut. Je potřeba ještě vyměnit okna,“ přiblížil nový majitel areálu Pavel Schwarzer.

V Krasu nyní fungují velkoobchodní sklady a také dvě firmy, z nichž jedna vyrábí ortézy a druhá šije povlečení. „Zbývá obsadit dvě kanceláře, halu a dvě skladiště v suterénu. Zájemce už máme,“ pokračoval Schwarzer s tím, že oslovuje především podnikatele z Boskovic. „Centrum Kras je pro ně šance. Teprve až odmítnou, nabízím prostory obchodníkům z okolí Boskovic a pak těm, kteří jsou z daleka, ” tvrdí Schwarzer.

Centrum chce zaměřit na dům a byt. Lidé tam tak pod jednou střechou nakoupí koberce, nábytek, koupelny, střešní krytinu, dveře, okna, stavebniny, nářadí, elektro a tak dále.

Vysoké nájemné?

O těchto vizích slyšelo i vedení firmy, která v Boskovicích prodává barvy a laky. Nabídku majitele Krasu však muselo odmítnout. „Původně jsem se chtěl do Krasu přestěhovat, nájemné však bylo příliš vysoké. Nyní v Krasu funguje prodejna barev a laků Hostivaře, která zároveň vlastní i Telurii Skrchov. Prodej jejich výrobků jsem rozjížděl v Boskovicích deset let. Není to tedy fér,” řekl majitel obchodu Vladimír Filip.

Ten se obává, že mu konkurence odloudí zákazníky. Výhodou totiž je, že u Centra Kras zákazníci zaparkují. „Hrozba tu je. Konkurencí budou zejména obchody v přízemí. Majitel Krasu ale bude mít zřejmě problém zaplnit prostory v patře. Pro podnikatele je to nevýhodné, protože schody většinu zákazníků odradí,” dodal Filip. Typ takového centra je podle něj navíc vhodnější do města velikosti Brna. „Na malém městě, jako jsou Boskovice, pak můžeme mít problémy s obživou my, malí obchodníci, i ti z Krasu,” upozornil.

Do Krasu se odmítl přestěhovat také majitel boskovického obchodu s ručním nářadím. „Máme do budoucna jiné plány. Navíc je otázka, jestli takové centrum bude výhodou pro zákazníky i podnikatele,“ řekl jednatel firmy Lamex Petr Tenora.

Zda vznikne v areálu Krasu konkurence pro malé boskovické obchodníky či nikoliv, to se uvidí i podle starosty Jaroslava Dohnálka. „Netroufám si říct, jestli nové centrum obchodníky ovlivní. Někteří místní podnikatelé se tam ale již přestěhovali.K ne­prospěchu nebude určitě to, že budova má už nyní novou fasádu a nebude chátrat,“ sdělil starosta.

V areálu Krasu se měly letos rozjet lidové trhy. Stánkaři tam ale nakupujícím nabídnou čerstvé potraviny a další výrobky až v příštím roce. „Prostory, kde máme fungovat, budou zkolaudované až tak za dva týdny, což je příliš pozdě. Od příštího roku však zavedeme každodenní lidové trhy. Lidé si nakoupí zeleninu, ovoce a uzeniny v pěti stálých stáncích. Budou přijíždět i další prodejci z okolí i větší dálky,“ přiblížila pořadatelka trhů Monika Procházková.