Jak situace po roce vypadá? Podle podnikatelů, kteří sídlí na centrálním Masarykově náměstí, začíná srdce města bít jen pomalu. „Radnice nám podala pomocnou ruku, určitě to částečně pomohlo. Také však schválila na velikost města velký počet obchodních řetězců a tento krok již nikdo nevrátí zpátky. Stejně nám tržby oproti loňsku klesly o deset procent. Návštěvnost ovlivňují i jiné faktory. Například počasí. Snažíme se alespoň zdokonalovat služby a rozšiřovat sortiment. Nic víc udělat nemůžeme. A možná by nám pomohla reklama zdarma," popsal Radim Petrů, který má na náměstí prodejnu sportovních a cyklistických potřeb.

Mírné zvýšení návštěvnosti zaznamenal majitel restaurace Záložna Petr Konečný. „Je to trochu lepší, i když to není žádný zázrak. Bohužel město zakázalo rozkládací stojany s reklamou, takzvaná áčka, v památkové zóně. Nechápu proč, když na druhou stranu na náměstí povolilo velkou prosklenou prodejnu, která do prostředí vůbec nezapadá. Lidem se snažíme nabízet kvalitní jídlo. Když se k nám pak vracejí, to je ta nejlepší reklama," přiblížil svůj pohled na věc Konečný.

Mít ve své prodejně více návštěvníků si přeje Miroslav Bubeník, který prodává hračky. „Supermarkety uškodily téměř každému prodejci v centru, náměstí bylo téměř mrtvé. Nějaké výrazné zvýšení návštěvnosti za poslední rok jsem nezpozoroval. Vždy záleží také na sortimentu, který nabízíme," uvedl Bubeník.

Centrum Boskovic po roce nějak výrazně neožilo ani podle majitele nemovitosti, v níž sídlí drogerie Teta, Milana Huzlíka. „Určitá část lidí se na náměstí vrátila, ale není to nějak markantní. Lidé bohužel stále dávají přednost supermarketům. A i když město udělalo vstřícný krok, myslím, že více již pomoci nemůže. Snažit se musejí hlavně podnikatelé, ačkoliv to nemají lehké. Nakupující hodně slyší hlavně na slevy nebo prodlouženou otevírací dobu. Malí obchodníci však nejsou schopni konkurovat nadnárodním společnostem," vylíčil Huzlík.

Že je díky opatřením na náměstí živěji než dříve, si myslí místostarostka Boskovic Jaromíra Vítková. „Větší pohyb v centru určitě je. Nebylo ale úplně ideální, že jsme před rokem trhy, které se na Růžovém náměstí konaly jednou týdně, přesunuli za muzeum. Nakonec zanikly, protože stánkaři tam nebyli spokojení a zákazníci si tam nenašli cestu. Obrací se na mě spousta lidí s tím, že je to škoda. Proto je chceme obnovit," sdělila Vítková.

S nedostatkem zákazníků se těžce vyrovnávají i podnikatelé, kteří mají své obchody v centru Blanska. Jedním z nich je Martin Šimčík, který provozuje na pěší zóně v Rožmitálově ulici hodinářství a zlatnictví. „Možná by pomohlo, kdyby na místě hotelu Dukla, který budou bourat, vyrostl nějaký multifunkční objekt. Mohl by nabízet kulturu i služby a návštěvníci by pak zamířili i k nám," podělil se o svůj názor Šimčík.

Radovan Kuchař, který na stejné ulici provozuje prodejnu 3D Elektro, by uvítal i další změny. „Určitě by bylo dobré, kdyby se po pěší zóně pohybovalo méně bezdomovců. Lidi to odrazuje od nákupů. Velkým problémem je také nedaleký kruhový objezd. Nedá se z něj najet přímo do centra, město by s tím mělo něco dělat. A také by parkoviště u něj mohlo být zdarma," myslí si Kuchař.

Vedení města to však nemá v plánu. „Nechceme do centra města přivádět dopravu. Ale naopak mu chceme odlehčit. I kvůli podnikatelům jsme ale zrušili poplatky za parkování u úřadu práce, který se nachází v docházkové vzdálenosti od centra. Spolupracujeme s představiteli okresní hospodářské komory. A v příštím roce s nimi budeme jednat také o tom, jak bychom mohli podnikatelům pomoci. Na základě jejich doporučení se jim budeme snažit vyjít vstříc," přislíbil starosta Blanska Ivo Polák.