„Ve hře byly dva návrhy na zdražení, a to o 3,9 a 5,9 procenta,“ uvedl předseda představenstva svazku a blanenský místostarosta Jiří Crha.

Zvyšování ceny v budoucnu ale podle něj bude nutné. „Svazek je k tomu nucen kvůli čerpání evropských i státních dotací na obnovu a modernizaci vodovodní a kanalizační sítě,“ doplnil Crha. Kubík vody by tak v roce 2014 mohl na Blanensku stát více než devadesát korun. „Nicméně v této době, kdy se lidé potýkají s dopady krize a cena vodného a stočného je již poměrně vysoká, je dobré se zdražením počkat,“ doplnil Crha, který prosazoval, aby se cena vody nezvýšila.

Jeho snahou bude to, aby se zdražovalo pomaleji, než uvádí finanční model blanenského svazku. Crha plánuje, že konečnou cenu vody by lidé platili až v roce 2018 místo roku 2014. Musí to ale schválit ministerstvo životního prostředí.

Vodné a stočné bude v příštím roce dražší v mnoha jiných regionech. V Brně se počítá se zdražením téměř o tři koruny, cena za metr krychlový se tam dostane na 60,17 koruny. Na Vyškovsku cena půjde nahoru o 2,50 na 65 korun za metr krychlový.

Na Blanensku je už nyní cena vyšší. Vedení svazku to zdůvodňuje tím, že tamní vodovodní a kanalizační síť je poměrně členitá, což se prolíná i do vyšších nákladů na její údržbu. V Česku je průměrná cena vodného a stočného 53,20 koruny za kubík.