Tuto sobotu se pro zelený symbol Vánoc vypraví například Jan Kořalka z Adamova. „Pojedu si pro stromek nejspíš do Bílovic nad Svitavou, kde prodává Školní lesní podnik Křtiny. U nich jsem stromek zatím nekupoval, tak jsem zvědavý, jaký budou mít výběr," řekl Kořalka s tím, že na Vánoce kupuje buď borovici, nebo smrk. „Rozhodnu se až na místě podle toho, co bude mít prodejce v nabídce," dodal Kořalka.

Pro opozdilce

Kromě hájovny v Bílovicích nad Svitavou bude ŠLP Křtiny vánoční stromky prodávat také ve Vranově u Brna, Olomučanech, Rudici, Habrůvce, Bukovince, Křtinách, Bukovině a Jedovnicích. „Hlavní prodej jsme naplánovali na tento víkend, takže to čekáme největší nápor zákazníků. Potom už bude jen doprodej toho, co zbylo. K dispozici budou především smrky, méně pak borovice a jedle," řekl zástupce ředitele školního podniku Pavel Mauer s tím, že každý rok se najde nějaký opozdilec, který v hájenkách školního podniku shání stromek až na Štědrý den. „I na ty však pamatujeme a vyjdeme jim vstříc," podotkl.

Ceny stromků podle něj zůstanou stejné jako loni, a to od sta do čtyř set padesáti korun. „Vánoční stromky pro nás nejsou komodita, ze které bychom chtěli mít nějaký zisk. Naším cílem je nabídnout lidem kvalitní stromky za nízké ceny, aby neměli důvod chodit je řezat do lesa," vysvětlil Mauer.

Koupit vánoční strom na Blanensku ale jde i cestou na nákup. Od osmadvacátého listopadu je prodává například Daniel Jaroš před blanenským Kauflandem. „Stromky jsou přivezené z Norska, nabízíme jedle, smrk stříbrný i klasický, borovice černé i lesní. Ceny jsou stejné jako loni, pohybují se od dvou set čtyřiceti devíti korun do jedenácti set devadesáti. Teď si lidé zatím chodí hlavně pro větve, největší zájem o stromky začne být po patnáctém prosinci," řekl prodejce.

Od pátého prosince prodává stromky i František Opluštil z Voděrad, který je členem sdružení pěstitelů vánočních stromků. „K prodeji jsou ve Voděradech a cena za standardní pěkný stromek je tři sta korun, máme tu ale i stromky za padesát nebo sto korun. Prodáváme borovice lesní, černé a smrk stříbrný. Ten jde na odbyt nejvíc," řekl Opluštil, který stromky pěstuje na vlastní plantáži.

Symbol Vánoc si lidé mohou koupit například i v zahradnickém centru v Šebrově. „Nabízíme stromky řezané i v květináčích. Největší zájem je o jedle," řekl Jan Kopřiva z centra.