ČTĚTE TAKÉ: Celestica propouští. O práci přijde více jak stovka lidí

„Zaměstnancům jsme to oznámili ve středu. Tyco je dnes v podstatě jediný náš zákazník, pro kterého v Ráječku vyrábíme, takže by mělo dojít k plynulému přechodu vlastnictví. Výroba by měla být zachována na současné úrovni,“ uvedla jednatelka české pobočky kanadské firmy Vladislava Kozáková s tím, že není vyloučené, že Tyco do Ráječka časem převede nějakou svou výrobu.

PŘEČTĚTE SI TAKÉ: Sportovní hala teď patří Ráječku

Podle Kozákové už v pátek zástupci nové firmy zahájili jednání se všemi zaměstnanci, kterým nabízí práci za stejných podmínek, jaké mají dnes. „Záleží samozřejmě na nich, jestli tu nabídku přijmou, ale předpokládáme, že ano,“ dodala jednatelka. V Celestice v Ráječku nyní pracuje tři sta dvacet tři lidí. Ti, které redakce Blanenského deníku Rovnost oslovila, se však k připravovaným změnám vyjadřovat nechtěli. „Ještě nemáme nové smlouvy, tak radši ne,“ konstatoval například jeden z nich.

O prodeji vedení Celestiky jednalo už delší dobu. „I na nás dopadla ekonomická krize. Poznat to bylo už loni, ale hlavně celý tento rok jsme měli volné výrobní kapacity. Strategií firmy samozřejmě je tyto kapacity co nejvíce omezit a pracovat efektivně,“ vysvětlila Kozáková. Právě kvůli krizi Celestica roku v posledním roce propustila několik stovek lidí a část svých výrobních linek přesunula do Rumunska. Kozáková transakci s firmou Tyco považuje za nejlepší možnou variantu. „Jsme rádi, že to tak dopadlo. Společnost koupil zákazník, pro kterého dnes vyrábíme, takže bude ve výrobě plynule pokračovat. Věříme, že pracovní místa se tady udrží a snad jich v budoucnu i přibude,“ dodala.

Změnu vlastníka firma oznámila už i vedení obce. „Podle toho, co nám řekli, vnímám prodej pozitivně. Výroba by měla pokračovat minimálně ve stejném objemu jako dnes, možná dojde i k jejímu navýšení. V současné době mohli fabriku také zavřít, a to by bylo podstatně horší,“ uvedl starosta Ráječka Vít Rajtšlégr.