Sochy z unikátního oltáře, který stojí v adamovském kostele svaté Barbory, půjčí adamovská farnost na výstavy prezentující pozdně goticko-renesanční umění podunajské školy. „Nebude to výstava o Světelském oltáři, stačí tedy, když bude na výstavách k vidění jen jeho část," uvedl adamovský farář Jiří Kaňa.

S myšlenkou půjčit do zahraničí část Světelského oltáře přišel nový generální ředitel Národní galerie Jiří Fajt. Toho se v úterý nepodařilo Blanenskému deníku Rovnost kontaktovat. „Pan Fajt, který je garantem výstavy, se u nás informoval o stavu díla a s ním souvisejících záležitostech. Světelský oltář se nedávno opravoval a je v dobrém stavu. Přesunu jeho odmontovatelných částí, tak z tohoto pohledu nic nebrání," vysvětlil ředitel brněnského pracoviště Národního památkového ústavu Zdeněk Vácha.

Konkrétní počet soch, které na výstavu poputují, se ještě může změnit. „Domlouváme se na půjčení dvanácti apoštolů, kteří jsou umístěni ve spodní části oltáře. Vše je ale stále v jednání," připomněl Kaňa.

Unikátní dílo

Světelský oltář pochází z let 1516 až 1525, kdy ho údajně vyřezalo šest řezbářů pro cisterciácký klášter v dolnorakouském městě Zwettl, tedy Světlé. Ten později koupili Lichtenštejnové, kteří stojí za stavbou adamovského kostela. Jemu v roce 1857 tento oltář věnovali. Na skříni vysoké sedm metrů a široké tři metry je k vidění přibližně padesát figur nebo jejích částí. Od roku 2010 je oltář řazen mezi národní kulturní památky. „K zapůjčení takovéhoto díla je potřeba souhlas ministerstva kultury. Očekáváme tedy, že nás osloví i ministerstvo, abychom mu potvrdili možnou manipulaci s takto vzácným objektem," doplnil Vácha.

Sochy poputují nejdříve do Frankfurtu nad Mohanem, kde budou k vidění od listopadu do února. Od března do červa je budou moci spatřit návštěvníci vídeňského Uměleckoprůmys­lového muzea. Jejich demontáž by měli provést restaurátoři, kteří je před několika lety opravovali. „Sochy musí z oltáře demontovat odborníci, proto doufáme, že ji provedou lidé, kteří už s oltářem mají zkušenosti," připomněl Vácha.

V době zápůjčky tak bude v adamovském kostele svaté Barbory k vidění jen část oltáře. „Sochy budou pryč mimo turistickou sezonu. Nejvíce lidí chodí do kostela svaté Barbory od jara do podzimu, takže v tom nevidím problém," poznamenal adamovský starosta Roman Pilát.

Souhlasí s ním i adamovský farář Jiří Kaňa. „Do turistické sezóny zasáhne výstava jen dvěma měsíci a většina oltáře bude k vidění i bez půjčených soch," dodal Kaňa. Ročně kostel svaté Barbory navštíví přibližně šest tisíc turistů.

Okolí kostela

Okolí adamovského kostela svaté Barbory, v němž je vzácný oltář stojí, začali v červnu opravovat dělníci. Asfalt, beton a staré dlaždice nahradí žulová dlažba před kostelem, lavičky a zeleň. Nově už se také nebude parkovat přímo před kostelem. Projekt za šest a půl milionu korun dokončí dělníci na konci září. Pět a půl milionu nákladů pokryjí dotace z evropských fondů a zbytek zaplatí Adamovští z rozpočtu města.

MARIE JAHODOVÁ