„V pondělí dopoledne volali do muzea zástupci stavební firmy IMOS, která dělá výkopové práce v ulici Dvorská. Že prý dělníci objevili pod zemí neznámý kovový předmět. Vyrazil jsem na místo a předmět vyfotografoval. Nález jsem probíral s kolegou z Ústavu archeologické památkové péče, který se zabývá druhou světovou válkou,“ řekl Deníku archeolog Muzea Blanenska Marek Novák.

Že by šlo o munici vyloučil. „Bagr pak nález vyzdvihl ze země. Po očištění a další debatě s odborníky se podařilo předmět identifikovat jako podstavec minometu ze druhé světové války. Buď sovětské nebo německé výroby,“ doplnil Novák.

Dodal, že v jámě dělníci našli ještě zrezivělý montážní klíč. Historický artefakt pracovníci muzea dočistí a zakonzervují. Pravděpodobně zůstane v Blansku. V depozitu tamního muzea tak budou mít další exponát, který připomíná poslední válečné dny ve dvacetitisícovém městě. Od konce druhé světové války příští rok uplyne osmdesát let.

V Blansku pamětníci vzpomínají hlavně na nálety z dubna 1945. „V muzejní sbírce máme od místních kus nábojnice z dělostřeleckého granátu. Vzpomínali, jak tehdy vybuchlo auto s municí a ta se rozlétla po okolí. Do muzea se dostal i kus prostříleného kovového zábradlí od bývalé Mariánské hutě, které dostalo zásah na jaře v roce 1945 při jednom z náletů. Podle všeho ho prostřelil palubní kanon Šturmoviku,“ uvedl historik Muzea Blanenska Milan Koudelka.

Zdroj: Deník/Jan Charvát