Nyní musel Vaněk část figur přesunout z palouku o kus dál. Na původním místě chce totiž Školní lesní podnik Masarykův les Křtiny letos na podzim odhalit pomníček významnému lesníkovi Jiřímu Truhlářovi. Stane se součástí Lesního slavína. Mezi návštěvníky přírodní zoo to vyvolalo velkou diskuzi. „Na palouk chodí hodně lidí a myslím, že by se měl najít nějaký kompromis. Proti pomníčkům nic nemám. Pokud nebude nějak rozměrný, nevidím důvod, proč by se tam nemohlo vejít vše najednou. Například pomníček u cesty a dřevěná zvířata na palouku,“ uvedla Jana Buřtová z Blanska, která místo navštěvuje s manželem a malým synem.

V blanenské Údolní opraví povrch silnice. Vybudují i nová stání.
V blanenské Údolní opraví povrch silnice. Vybudují i nová stání

Další diskutující byli mnohem ostřejší a přesun dřevěných figur označili ze strany lesníků za nesmyslný krok. Podle šéfa ŠLP Křtiny Tomáše Vršky, který spadá pod Mendelovu univerzitu v Brně, se snažili najít kompromis přijatelný pro všechny. Dřevěnou zoo neruší. Může fungovat dál, jen na jiném místě nedaleko toho původního. „S tvůrcem dřevěné zoo jsme se domluvili na tom, že část figurek může zůstat u závory poblíž lesní cesty. Figurky z paloučku pak přesune na nedaleké prostranství, kde je u rozcestí plácek a několik vzrostlých stromů. Na palouku, kde chceme umístit pomníček, si mohou děti hrát dál. Nikoho z něj vyhánět nebudeme. Jen prostě chceme, aby nejbližší okolí nového pomníku mělo důstojný ráz,“ řekl v úterý redakci Vrška.

Z palouku zároveň zmizí ohniště, které na místě vzniklo ilegálně. Vrška dodal, že i dřevěná zoo byla vybudována na pozemku univerzity partyzánsky bez povolení. „Nadšení, jakým způsobem a proč vznikla, rozumíme. I to, že se jedná o velmi oblíbené místo pro rodiče s dětmi. Ale jak by reagoval běžný vlastník pozemku, kdyby mu tam vzniklo něco takového bez jeho souhlasu? Navíc, kdyby se tam někdo zranil? Vzniklou situaci nechceme vyostřovat a zoo nerušíme, i když bychom mohli. Myslím, že jsme se dohodli na rozumném kompromisu, přesto nás na sociálních sítí spousta lidí sprostě napadá,“ dodal Vrška.

V sobotu se lidé rozloučí s dlouholetým zahradníkem ze zámku v Rájci-Jestřebí a také v Lysicích Evženem Kopeckým.
Na zámcích v Rájci a Lysicích je smutno. Zemřel dvorní zahradník Evžen Kopecký

Pomník připomene odkaz významného českého lesníka Jiřího Truhláře, průkopníka ekologického hospodaření v lese. Jeho činnost je vidět právě přímo v Klepačově. Přímo za plánovaným pomníkem je část takzvaného výběrního lesa, který slouží jako výukový objekt i pro zahraniční studenty.

Vladimír Vaněk z Klepačova Deníku řekl, že některé z dřevěných figur už přestěhoval, další pak odvezl na opravu. O prostranství, kde původně stály, se prý staral. „Sekal jsem tam trávu a odvážel odpadky. Historicky se jednalo o místo, kde se místní scházeli. Kolem palouku chodila spousta lidí i rodičů s dětmi. Chtěl jsem jim zpestřit procházku,“ okomentoval svůj počin Vaněk.