Hromadící se žádosti o kácení mimo les v posledních dnech zaznamenali na blanenském odboru životního prostředí. „Blíží se období vegetačního klidu dřevin, které trvá od listopadu do konce března,“ odůvodnil zvýšený počet žádostí vedoucí odboru Pavel Konečný.

Dodal, že loni za stejných pět měsíců úřad povolil skácení jednašedesáti stromů a pětapadesáti metrů čtverečních keřů. „Za to na oplátku museli žádající třikrát větší plochu keřů nově vysadit, stejně tak i více než sedmdesát nových stromů,” poznamenal Konečný s tím, že sedm žádostí také zamítli. „V těchto případech byly stromy vesměs v dobrém stavu, proto jsme pouze doporučili prořezat poškozené a suché větve,” dodal vedoucí.

Žádosti na kácení si lidé z Blanska a místních částí mohou vyzvednout na odboru životního prostředí, v podatelně městského úřadu nebo si jej stáhnout z webových stránek města. „O kácení žádá vlastník pozemku nebo nájemník se souhlasem vlastníka. Musí upřesnit, o jaké stromy či keře se jedná a také zdůvodnit jejich pokácení,“ upřesnil Konečný a zdůraznil, že důvodem pro kácení není například zastínění domu nebo padání listí do okapů.