Na mnoha místech vzplály ohně. Jen při pálení čarodějnic v areálu přehrady Palava v Blansku ale museli asistovat hasiči. Pravděpodobně od jiskry z hranice se totiž před osmou hodinou vzňal strom. Konec zábavy to však neznamenalo. „Nejprve mi z toho nebylo moc dobře po těle. Ale lidé se přesunuli na louku a nakonec z toho měli show, pro některé to bylo lepší než ohňostroj. Strom hořel ve výšce dvanácti až patnácti metrů, tak jsme měli možná nejvyšší vatru v republice,“ shrnul druhý den s ulehčením v hlase jeden z organizátorů Jaroslav Jeřábek.

Pálení čarodějnic na Palavě si nenechaly ujít stovky lidí. „Byli jsme tady i loni, moc se nám tady líbí. Hlavně soutěže a skákací hrad,“ komentovala za trojlístek sourozenců sedmiletá Aneta Pelíšková, oblečená stejně jako řada dalších v kostýmu čarodějnice.

Pod keltským názvem Beltaine slavili noc, která je pokládána za magickou, v keltském skanzenu Isarno v Letovicích. Konal se tam festival irské hudby.

První květen byl velkým svátkem pro blanenskou církev československou husitskou. V dřevěném kostelíku si její členové a příznivci včera připomněli osmdesát let od ustanovení farnosti a uvedení v úřad prvního duchovního správce Františka Náhlíka. Na bohoslužbu přijel i brněnský biskup Petr Šandera.

Jen několik desítek metrů od dřevěného kostelíku, na zahrádce dělnického domu, slavili ve stejnou dobu Svátek práce komunisté. Rozdávaly se rudé karafiáty, stranické Haló noviny, vyhrávala dechovka. „Je to taková tradice, chodíme sem s manželem pravidelně. Chceme tím vyjádřit podporu levicovým myšlenkám a setkat se se známými,“ uvedla Naděžda Rychnovská. Ta se spolu s dalšími dočkala i stranických projevů. Hlavním řečníkem byl blanenský zastupitel Stanislav Navrkal, nechyběla ani poslankyně Zuzka Bebarová Rujbrová. Svátek práce odpoledne v Blansku slavili i sociální demokraté.

Prvního května byla zahájena také historicky první návštěvnická sezona zámku v Letovicích, poprvé v letošním roce byl otevřen zámek v Kunštátě. Na zámku v Rájci nad Svitavou začala výstava jarních květin, orchidejí a svatebních šatů.