Místo jim však už zřejmě přestalo vyhovovat. Loni ani letos už tam nezahnízdili. Obyvatelé obce o ně přitom stojí.

„Letos sice tito chránění ptáci také přilétli, ale neusadili se. Pouze poletují v okolí komína, občas se některý postaví na komíně asi tak na deset až patnáct minut a zase odletí,“ lituje jedna z místních Jana Jakubcová. „Je to tak měsíc, zase jeden čáp přiletěl, chvíli na komíně seděl, ale pak zase odletěl,“ říká smutně Irena Burgrová. Že si Rapotinští čápů vážili, dokládá Irena Burgrová na jedné historce: „Dagmar Přibylová bydlí naproti továrně, k níž patří komín, kde čápi hnízdili. Předloni našla ptačí mládě. Zavolala ochranáře, ti si je odvezli do Brna, ale ona za to musela zaplatit čtyři sta korun. Až byl dost silný, zavolali jí, aby ho vypustili,“ popsala.

Lidé stojí na autobusové zastávce, pozorují prázdné hnízdo a obávají se, že při jeho stavu se již uhnízdění nepodaří. Začaly v něm totiž růst keře.

Lhostejný není ani obecní úřad. „Nevíme, proč čápi přilétají, ale neuhnízdí se. Nikdo z ochranářů se s námi nespojil, aby nám řekl, jak bychom jim mohli připravit podmínky pro uhnízdění,“ vysvětluje místostarostka Emilie Řezníčková.

Vstřícně se k věci staví i majitel dřevovýroby sídlící v budově, Dominik Roman. „Nemáme nic proti čápům sídlícím na komíně budovy. Chtěl bych se spojit s ochranáři přírody, abych získal informace jak hnízdo upravit a pomoci tak jejich návratu,“ řekl.

Více informací už zítra v blanenském Deníku Rovnost 23. srpna.