Dva čápi přiletěli jako každý rok k hnízdu na komíně černohorské autoopravny. Podle majitele budovy je ale třeba hnízdo srovnat. Hrozí totiž, že spadne. „Hnízdo je nahnuté a pokud se přižene větší vítr, může jej shodit dolů i s komínem. Naštěstí by spadly do zahrady," popsal Milan Hlaváček. Zabezpečení hnízda by stálo dost peněz. Je totiž postavené na komíně, který se tyčí patnáct metrů nad střechou budovy. Toto místo je navíc těžko přístupné. „Přece nemůžu platit spoustu peněz za chráněné hnízdo, které mi vůbec nepatří. Bohužel nikoho jiného to nezajímá," vadí Hlaváčkovi.

Jeho slova potvrdil brněnský ornitolog Ivo Hertl. Podle něj je černohorská autoopravna na seznamu hnízd, které je třeba upravit. „Zásah v Černé Hoře vyžaduje, aby na místo přijel jeřáb, což vyjde na hodně peněz. Dále je třeba upravit hnízdo v Lysicích u uměleckého kovářství. Je velké natolik, že přesahuje podložku. Situace je šaptná i ve Velkých Opatovicích. Tam speciální sloup s hnízdem přerůstají stromy, takže čápi se tam již několikátým rokem nezabydleli. Mají totiž rádi rozhled," nastínil Hertl s tím, že sloup je třeba zvýšit.

Velkoopatovické hnízdo je letos prázdné i podle Jana Šafáře z tamní radnice. „Nástavba sloupu stojí peníze a ve městě jsou jiné záležitosti, které je nutné z rozpočtu zaplatit. Čápi původně hnízdili na komíně staré mlékárny. Přišli o něj však po rekonstrukci. Postavili jsme tedy poblíž speciální sloup. Tři roky se tam ale už čápi nezahnízdili," popsal Šafář. Podle něj přesto nad městem čápi krouží. Občas lidé zahlédnou i černého čápa, který hnízdí v lesích. „Černí čápi přilétají zejména k Úsobrnu," podotkl Šafář.

Ornitolog Hertl loni popsal všechna tři krizová místa. Nepodařilo se mu ale sehnat na jejich úpravu peníze. „Jihomoravský kraj je údajně nemá. Jak situace za posledního půl roku pokročila, to netuším," dodal.

Čáp je chráněný

Čáp bílý je zvlášť chráněný. Tvrdí to Anna Hubáčková z jihomoravského odboru životního prostředí. „Loni jsme řešili povolení úpravy hnízda v Lysicích a v Černé Hoře. Tato povolení ale neřešila otázku financování úprav. Majitel budovy z Černé hory se ptal, zda může Jihomoravský kraj úpravy zaplatit. Není to ale naše povinnost a dokonce s touto částkou nepočítáme ani v rozpočtu," uvedla Hubáčková. Podle ní pracovníci Krajského úřadu žadatele odkázali na dotační titul Agentury ochrany přírody. Čápi přilétají každý rok ještě na keramičku do Letovic, komín poblíž pekárny v Boskovicích, do Lhoty Rapotiny či do školky v Jedovnicích a školy ve Svitávce.

Podle svitáveckých kantorů už čapí pár zřejmě přivedl na svět potomka. „Jeden čáp přiletěl na konci dubna, svedl boj s druhým a asi o dva týdny později doletěla i samička. Nyní slýcháme klapání zobáku, zřejmě tak už mají mladé," sdělil ředitel školy Aleš Antl. Podle něj se čapí hnízdo přímo na komíně školy hodí při hodinách přírodopisu, Děti je totiž pozorují. „Bohužel je pozorují také v jiných vyučovacích hodinách," pousmál se.

Jedovničtí zaostřili na čapí hnízdo web kameru. Čapí rodinku tak nyní pozorují on line. „Náš pan školník čápy sleduje a dělá zápisky. Takže přesně víme, kdy přiletí, odletí a kolik mláďat vyvedou," poznamenala ředitelka školky Jitka Kučerová.