Na stav autobusového nádraží v Blansku si cestující stěžují již dlouho. Na jeho opravu ale dopravní společnost ČAD ani město nedostalo dotaci. Od plánů na opravu vedení společnosti ČAD však neustoupilo. Začátkem příštího roku bude jednat se zástupci města, aby se domluvili na společném řešení.

Budova na autobusovém nádraží pochází z padesátých let minulého století. Stáří ale není jediný problém, který cestující na blanenském autobusovém nádraží trápí. „Jezdím z tohoto nádraží už dvacet let a za celou tu dobu se tady nic nezměnilo. Přitom o tom, že se bude nádraží opravovat, se mluví už taky pěknou řádku let a stále se nic neděje. Není tady kloudná čekárna, na nástupištích chybí stříšky, takže když tady čekáte v dešti a v rukách máte tašky s nákupem, tak moknete," postěžovala si Hana Havlíčková z Klepačova. Špatné jsou podle ní i toalety. „Na ty vůbec nechodím, jsou totiž v takovém stavu, že se snad ani nedají použít," řekla žena.

Nevyhovujícího stavu nádraží si je vědom i Jiří Šebela, ředitel dopravní společnosti ČAD, která nádraží vlastní. „Nádražní budova celkově nesplňuje parametry moderní doby. Je tam omezený prostor pro cestující, sociální zařízení je ve špatném stavu. Ani zázemí pro personál už nevyhovuje, například odpočívárna pro řidiče je nyní řešená v přistavených buňkách a to v této době už nestačí," vyjmenoval nedostatky Šebela.

Už před několika lety tak vedení ČAD nechalo vypracovat projekt na rekonstrukci nádraží. „Ta by měla stát asi čtyřicet milionů korun. Zpočátku jsme se pokusili dostat na projekt dotaci. Na tu jsme ale jako soukromá firma nedosáhli," uvedl Šebela.

Společnost ČAD proto začala jednat s vedením Blanska na možném společném financování obnovy nádraží. „Město má samozřejmě také zájem o to, aby zde bylo reprezentativní autobusové nádraží. Proto jsme žádali o dotaci na jeho opravu i my. Neuspěli jsme, protože nádraží není majetkem města. Přesto usilujeme dál o to, aby se autobusové nádraží zrekonstruovalo," řekl starosta Blanska Lubomír Toufar.

Společný plán

Proto se ještě do konce tohoto roku nebo začátkem příštího zástupci města sejdou s vedením společnosti ČAD. „Na schůzi se domluvíme, jak budeme pokračovat dál. Obnovu nádraží totiž bude muset společnost ČAD platit ze svých zdrojů. Součástí projektu je ale například i cyklostezka, která povede podél řeky Svitavy za nádražím. Tu plánuje vybudovat město. Na komplexním řešení přestavby se proto musíme s vedením města dohodnout," řekl Šebela.

Odhadnout, kdy už budou autobusy v Blansku přijíždět na nové nádraží, si tak netroufá. „U nádraží se také počítá s tím, že se tam v budoucnu místo křižovatky postaví kruhový objezd. Podle mě bude dobré, když se vše postaví najednou. Kdy se ale všechny tyto plány podaří skloubit dohromady, to zatím nevím," uvedl Šebela.

Kromě nové nádražní budovy, sociálního zařízení a zázemí pro zaměstnance se má podle Šebely změnit i celkové řešení příjezdů autobusů k nástupištím. Nádraží získá i nové zastřešení nebo parkoviště pro auta.