„Rozhodnutí vítám. Počkám si ale, co se na zastupitelstvu schválí. Myslím si, že je to jen na čas a tato plocha se developerům nabídne znovu,“ řekl iniciátor petice Marek Svoboda.

Tři developeři, kteří na nedávnou pobídku města reagovali, chtěli podle radnice prostor v centru Blanska zastavět vícepatrovými budovami s byty. Včetně prostoru po bývalém hotelu Dukla.

Prostavět se mělo až půl miliardy korun. „Na rozsáhlou zástavbu nebyl ve vedení města jednotný názor. Developeři chtěli stavět i na ploše po hotelu Dukla. Podle mého odhadu se mělo jednat o dvě stě až tři sta bytů. Vnímáme i názor části blanenské veřejnosti, která se proti případné zástavbě velkého rozsahu ostře vymezila,“ reagoval blanenský starosta Jiří Crha.

Dalším důvodem, proč dala radnice tento záměr zatím k ledu jsou nákladné projekty ve městě, které mají přednost. „I proto, že jsou vázány určitými termíny. Například přemostění na Staré Blansko. Budeme se také bavit o návrhu demolice starých lázní a novostavbě,“ doplnil Crha.

Proti původním plánům radnice se řada lidí ostře ohradila. „Jsem zásadně proti zástavbě centra. Pokud by tam měl v budoucnu nějaký stavební objekt vyrůst, tak bych rozhodně nepodporoval bytovou výstavbu,“ napsal na sociální síti Petr Kavka.

Výstavba v centru

Blansko chtělo prodat pozemky na náměstí Republiky o výměře přes čtyři tisíce metrů.

Město si tam představovalo byty, obchody a parkoviště.

Podobu zástavby měl navrhnout developer, který se musel řídit regulačním plánem a chystanou územní studií.

Na pobídku reagovaly tři firmy. Podle radnice mohly prostavět až půl miliardy.

Od záměru město nyní ustoupilo.

Další diskutující pod jménem Jaroslav Halas to naopak vidí jako promarněnou šanci. „S nástupem hospodářské recese máme jistotu, že dalších deset let se budeme dívat na toto torzo socialistického obludaria,“ uvedl muž.

Záměr zástavby před časem město v tichosti zveřejnilo na úřední desce města. Tento krok později radnice zdůvodnila tím, že se jednalo o nezávazný způsob, jak oslovit případné investory a zjistit, s jakými návrhy přijdou. Se zástavbou totiž počítá platný regulační plán města.

Lokalitě nedávno dominoval zchátralý hotel Dukla. Ten šel k zemi a místo něj je klidová zóna s lavičkami, zelení a pódiem. V sousedství parkoviště a další plochy. „Kdybychom záměr nevypsali, tak se připravíme o možnost nechat v této lokalitě vybudovat něco, co může být ve finále prospěšné a oživí centrum ,“ uvedl tehdy blanenský místostarosta František Hasoň.