Síť kotelen totiž do své režie přebírá město. „Průměrná spotřeba blanenské domácnosti napojené na centrální zásobování teplem je mezi dvaceti a pětadvaceti gigajouly za rok. Úspora tak může být mezi třemi až čtyřmi tisíci ročně. Přebíráme plně fungující soustavu, která je v dobrém stavu. Do budoucna bychom na ni chtěli napojit další objekty. Přemýšlíme o kinu a Dělnickém domě. Velkým odběratelem tepla je také nemocnice, ale tam zatím nevíme, zda je napojení technicky možné,“ uvedl jednatel městské společnosti Služby Blansko Jiří Charvát s tím, že nová cena tepla patří k nejlevnějším v kraji.

Aleš Buřík z blanenského sídliště Písečná zaplatí za vytápění třípokojového bytu ročně zhruba třináct tisíc korun. „O tom, že kotelny převezme město, vím. Pokud dojde k tak výraznému snížení ceny tepla, jak radnice slibuje, budu rád,“ reagoval.

Cena tepla 2017
Blansko 535 korun/GJ
Boskovice 678 korun/GJ
Vyškov 598 korun/GJ
Slavkov 663 korun/GJ

Blanenští zastupitelé nedávno schválili úvěr 27 milionů. Z něj předčasně splatí investorovi Innogy Energo opravy rozvodů a technologií kotelen v Blansku z roku 2002. Město s ním má uzavřenou smlouvu do roku 2018. Stejně jako s nynějším provozovatelem sítě kotelen – blanenskou společností ZT energy. „Smlouva na převod majetku s Innogy Energo je těsně před podpisem. Kotelny pak budou majetkem města. Poté přijde na řadu smlouva se ZT energy ohledně provozu čtyř kogeneračních jednotek. Ty městu nepatří a dodávají teplo asi do čtvrtiny centrální soustavy,“ upřesnil Charvát.

Blanenská firma má síť kotelen provozovat až do konce roku 2018. Pak ji převezme městská společnost Služby Blansko. „O ceně tepla tak bude rozhodovat zastupitelstvo, stejně jako o investicích do soustavy kotelen,“ řekl blanenský místostarosta Jiří Crha.

Za vytápění bytů zaplatí letos méně také lidé ve Vyškově. Těm do bytů dodává teplo společnost Vyteza. Loni platili 642 korun za gigajoule. „Letos bude předběžná cena za jeden gigajoule 598 korun,“ informoval ředitel vyškovské teplárny Michal Koutník s tím, že vyhřívají 3 800 vyškovských domácností.